Želva žlutohnědá

Testudo graeca

Výskyt: Část Asie i Evropy
Velikost: 16-30 cm
Hmotnost: Kolem 3 kg
Březost: 1,5-2 měsíce
Počet vajec: 2-8 ks
Inkubace: 65-70 dnů
Krmivo: Seno, byliny, zelenina
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11524 zobrazení     1 komentář

Želva žlutohnědá obývá pobřeží Atlantiku na západě Maroka až na východ Íránu. V několika poddruzích se vyskytuje rovněž v Evropě; ve Středomoří.

V dospělosti dorůstá tento druh velikosti maximálně 16 až 30 centimetrů. Želva žlutohnědá je ve svém areálu zastoupena více než deseti poddruhy. Odpovídajícím způsobem se různí i její zbarvení a velikost, jakož i nároky na životní prostřeli. Samečci jsou menší než samičky, mají robustnější ocas a konkávně vyklenutý plastron. Je snadno zaměnitelná snad pouze se želvou zelenavou.

Terárium pro tento druh musí mít plochu alespoň 4-5 m2. Poněvadž želva žlutohnědá dobře šplhá, musí být stěny terária alespoň 60 centimetrů vysoké a celé terárium musíme pro jistotu ještě zakrýt. Je v něm potřeba vybudovat rovněž několik úkrytů; například z kusů kůry korkovníku, z kopečků zeminy. Dno tvoří směs zeminy a písku (v poměru – 1:1). V některé části umístíme pár kamenů pestrého slepence, o které si mohou žehy obrubovat přerůstající drápy. Nezapomeneme ani na nádobu s vodou. Tato želva je silně náchylná k nejrůznějším chorobám, což poměrně ztěžuje její chov v zajetí.

Želva žlutohnědá se v zajetí krmí senem, čerstvými bylinami, trávou a karotkou.

Želva žlutohnědáNázvy ve světě

Anglicky: Spur-thighed Tortoise, Německy: Maurische Landschildkröte, Francouzsky: Tortue mauresque, Polsky: żółw śródziemnomorski, Slovensky: Korytnačka žltohnedá

Foto: http://mwilsonherps.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.05.2018, 07:37
Mám doma želvu žlutohnědou je společenská,mazlivá a nechá se krmit.