Drápatka vodní

Xenopus laevis

Výskyt: Afrika
Velikost: 10-13 cm
Hmotnost: Až 200 g samice
Počet vajec: 500-2000 ks
Inkubace: 2-3 dny
Přeměna pulce v žábu: 5-7 týdnů
Krmivo: Rybky, žížaly
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7610 zobrazení     0 komentářů

Drápatka vodní je rozšířena v Africe, jižně od Sahary. V této domovině obývá převážně klidné vody.

Velikosti dorůstá maximálně 10-13 centimetrů. Dožívá se věku až 30 let. Drápatka vodní žije ve vodě a k hladině vyplouvá, aby se nadechla atmosférického kyslíku. Její přírodní zbarvení je olivové hnědé, na břišní straně světle béžové. V akvaristických prodejnách se často vyskytují i albinotické formy drápatky. Mláďata jsou snadno zaměnitelná s podobnou drápatečkou Boettgerovou, i když drápatka vodní nemá, na rozdíl od drápatečky, mezí prsty předních končetin vyvinuté plovací blány.

Pro jeden exemplář tohoto druhu musíme v akváriu vyhradit prostor odpovídající asi dvaceti litrům vody. Minimální velikost nádrže by proto měla mít rozměry nejméně 50 x 40 x 40 centimetrů. Poněvadž tyto žáby s oblibou vyhrabávají potravu ze dna a zvířené bahno by rychle ucpalo filtr, musí být dno složené z hrubého, ale ne ostrohranného materiálu, aby nedošlo k poranění zvířete K vybudování úkrytů použijeme vhodnou sestavu kamenů.

Drápatka vodní se živí malými rybami, nitěnkami (rod Tubifex) a také konzumuje žížaly. Ikdyž drápatkám více vyhovuje živá kořist, je možné je krmit i neživou potravou.

Drápatka vodníNázvy ve světě

Anglicky: African Clawed Frog, Německy: Afrikanischer Krallenfrosch

Foto: http://www.petcaregt.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.