Kuňka žlutobřichá obývá ve volné přírodě střední a jižní Evropu. U nás se pak objevuje převážně ve vyšších zeměpisných polohách. Stačí jí jakékoliv dostupné množství vody.
V dospělosti dorůstá velikosti až pět centimetrů. Kuňka žlutobřichá má zornice srdcovitého tvaru. Hřbetní strana těla je šedá až tmavošedá, břišní strana žlutočerně skvrnitá. Menší samečci mají v období rozmnožování na vnitřní straně předních končetin vyvinuté kopulační hrboly. Samečci kuňky žlutobřiché nemají ozvučné bubínky. Ozývají se rychlým „uh".
Pro dva nebo tři dospělé exempláře kuňky založíme terárium o velikosti 80 x 40 x 40 centimetrů. Břeh asi 10 centimetrů hluboké vodní nádrže musí pozvolna přecházet v suchou část terária. Tyto kuňky vyžadují v teráriu i bažinatou oblast složenou z písku, rašeliny a mechu. K úkrytu a k lezení vysázíme do terária vhodné rostliny a účelně rozmístíme i několik větví. Topení zpravidla není nutné, zato terárium vybavíme vhodným filtrem. Slunění kuňkám umožňuje bodový infrazářič. Terárium osvětlujeme denně a to po dobu 10 až 12 hodin.
Jako vhodná potrava se jeví cvrčci, plzáci, žížaly. Kuňka žlutobřichá má v oblibě rovněž mouchy. Abychom zabránili konkurenčním střetům, rozložíme nabídnutou potravu v teráriu na několik míst.
Komentáře ke zvířeti