Hrabatka jedlá

Pyxicephalus edulis

Výskyt: Afrika
Velikost: 12 cm
Počet vajíček: 1000-3500 ks
Inkubace: 1 den
Krmivo: Cvrčci, žížaly, potemníci
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3416 zobrazení     0 komentářů

Hrabatka jedlá je rozšířena ve velké části Afriky.

V dospělosti dorůstá tento druh hrabatky maximálně 12 centimetrů. Zbarvení je víceméně jednotně zelenožluté nebo hnědé. Samečci jsou většinou zelení; více než o polovinu menší samičky, které jsou spíše olivově hnědé. Tak jako všechny hrabatky má i tento druh robustní hlavu, která jim umožňuje zahrabat se do země. Také končetiny jsou silné - krátké, takže hrabatce dovolují pouze pomalé lezení. Patní rohovité výrůstky umožňují hrabání.

Pro jeden pár těchto žab potřebujeme terárium o velikostí 80 x 60 x 40 centimetrů. Dno, které musí mít mocnost alespoň 15-20 centimetrů, vyplníme směsí písku a jílovité zeminy. K dekoraci využijeme různé kořenové systémy, kameny a kůru korkovníku. Mnohem důležitější je ovšem vodní až bažinatá část terária. Hrabatka jedlá totiž tráví většinu roku zahrabána do půdy a aktivní je pouze v období dešťů a při lovu kořisti. Samička klade vajíčka do kaluží, kde je sameček oplozuje. Sameček potom hlídá oplozená vajíčka i vylíhlé pulce, kterým později upravuje cestu do větších vodních nádrží.

Jako potrava slouží brouci potemníka moučného a potemníka brazilského (zophobas), žížaly, cvrčci, housenky a imaga zavíječe voskového.

Hrabatka jedláNázvy ve světě

Anglicky: Edible bullfrog

Foto: http://www.sandfiredragonranch.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.