Pralesnička barvířská je rozšířena v Brazílii, Francouzské Guayaně, Surinamu.
Dospělý jedinec měří maximálně 3-4 centimetry. Zbarvení je velmi variabilní. Existují černé žáby se žlutým a zeleným akcentem na těle, stejně jako exempláře s modrými končetinami, které mohu mít i černé skvrny. Dále mohou existovat tmavě až světle modře zbarvené exempláře s černými skvrnami na hřbetě, které byly dokonce popisovány jako samostatný druh D. azureus. Podle novějších výzkumů jde ale jen o barevnou variantu. Samečci jsou menší než zavalitější samičky. Dospělci žijí ve stromovém patře.
Zajímavé je rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky kladou vajíčka do vlhkého listí a teprve až vylíhlí pulci jsou přenášeni na zádech do vody.
Pro jeden pár potřebujeme terárium o velikosti 50 x 50 x 50 centimetrů. Dno je vrstevnaté, nejhlubší drenážní vrstvu tvoří hrubý písek nebo keramzit. Další vrstva je složená z dubového listí nebo mechu. Nesmí chybět ani větší mělká miska s vodou. Úkryty vytvoříme z půlených skořápek kokosových ořechů a z kořenů. Ke šplhání vložíme do terária větve a zasadíme rostliny (např. bromélie).
Pralesnička barvířská požírá mravence, chvostoskoky, octomilky, mšice a drobné cvrčky.
Komentáře ke zvířeti