Čolek ohňobřichý se ve volné přírodě vyskytuje na všech japonských ostrovech, včetně některých předsunutých menších ostrůvků, chybí pouze na Hokkaidó.
V dospělosti dosahuje délky těla od 9 do 12 centimetrů. Čolek ohňobřichý má drsnou kůži, na hřbetě tmavohnědou až černou. Břicho je zbarveno oranžově až ohnivě červeně (odtud pochází také české pojmenování druhového názvu), často s černými nebo bílými skvrnami. Samečci jsou nápadně menší než samičky, s nitkovitým přívěskem na konci ocasu. Čolek ohňobřichý obývá otevřenou krajinu, kde žije ve vlhkém prostředí mezi listím, pod kameny apod.
K rozmnožování vyhledává tento druh vodní prostředí, kam klade samička vajíčka. Mladí čolci po metamorfóze opouštějí vodní prostředí.
Nádrž pro 2-3 exempláře musí mít rozměry alespoň 40 x 30 x 30 centimetrů. Čolci s oblibou šplhají, proto je třeba nádrž dobře zakrýt. Pevninská část akvaterária musí pozvolně vystupovat z vody. V nádrži naaranžujeme kořeny, kameny a jiný materiál, který poskytne čolkům úkryt, a to i pod vodou (pozor na zhroucení kamenů!). Dno vyložíme hrubším pískem.
Tento druh čolka požírá perloočka, blešivce, larvy komárů; v pevninské části žížaly, svinky a drobné plzáky.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
to,jest,zviře,ktere,dokáže
barvy,měniti