Krátkonožka evropská

Ablepharus kitaibelii

Výskyt: Jihovýchodní Evropa
Velikost: 7-11 cm
Počet vajec: 2-6 ks
Inkubace: 42-56 dnů
Krmivo: Hmyz
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4017 zobrazení     0 komentářů

Je drobný scink a jediný středoevropský zástupce čeledi scinkovití (Scincidaee). Krátkonožka evropská je drobný ještěr vázaný na velmi teplé lesostepní a hájové lokality. Krátkonožku evropskou pobíhající v opadaném listí či v nízké trávě podle barvy snadno zaměníme se slepýšem, protože její kratičké nožky nejsou na první pohled patrné. Oči krátkonožky nemají víčka, čímž se od slepýše rovněž liší. Setkáme se s ní však na místech, kde se slepýšům nedaří. Ostatně i štíhlý, poměrně pozvolna se zužující ocásek přesvědčí pozorného pozorovatele, že má co dělat se vzácnějším plazem.

Krátkonožka evropská je rozšířená především v jihovýchodní Evropě, odkud zasahuje její výskyt také na jižní Slovensko.

V dospělosti dorůstají samci, tohoto plaza z čeledi scinkovitých, délky kolem 7-11 centimetrů. Samice jsou o něco menší, dosahují 6 – 9 centimetrů. Žije na skalnatých místech při okrajích řídkých lesů, na vinicích apod. Živí se hlavně drobným hmyzem. Krátkonožka evropská se obratně a rychle pohybuje.

Krátkonožka je vejcorodá, klade obvykle 2-4 vejce, která dosahují na délku velikosti 0,6-0,8 cm. Tak neobvykle velké rozměry jsou dány tím, že po nakladení do sebe absorbují vzdušnou vlhkost.

Krátkonožka evropskáNázvy ve světě

Anglicky: Snake-eyed Skink, Chorvatsky: Ivanjski rovaš, Slovensky: Krátkonožka štíhla

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.