Amazónek šupinkový

Pionus maximiliani

Výskyt: Od Kostariky po střední Brazílii a sever Bolívie
Velikost: 29 cm
Hmotnost: 240-290 g
Kroužek: 9,5 mm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 5 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
11.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16000 zobrazení     0 komentářů

Amazónek šupinkový je 29 cm dlouhý papoušek, obývá oblast od Kostariky až po střední Brazílii a severní Bolívii. Jedná se o velmi společenského ptáka, který ve velkých hejnech protahuje pralesem při hledání plodů, bobulí, semen a výhonků. Amazónek šupinkový zalétává i do kukuřičných plantáží a způsobuje tam i značné škody.

V době hnízdění se jednotlivé páry oddělují a budují si hnízdní dutiny v odumřelých kmenech pralesních velikánů nebo ve stromech s měkkým dřevem.

Většinou jsou dováženi mladí, dosud zelení ptáci. Bývají poněkud citliví vůči našemu podnebí. Proto bychom je měli aklimatizovat ve vnitřní voliéře nebo v bytě. Jednotlivě držený amazónek se může velmi ochočit a dokonce se většinou vzdává i hlasitého vřeštění, které je jinak pro tento druh typické.

Mgr. Miloš Kaplan, který je úspěšně odchoval, píše o skladbě krmené dávky následující:
Amazónci šupinkoví měli nejraději máčené krmení, které měli k dispozici celý rok. V máčené směsi dostávají kukuřici, slunečnici, hrách, fazole a čočku, ve druhé misce dostávají suchou směs ve složení: lesknice , proso, kardi, ostropestřec , dýňové semínko,piškoty, nezralé klásky senegalského prosa i normálního prosa. Nejraději měli kukuřici, suchou, nezralou v palicích, máčenou. Ovoce: jeřabiny, jablka, hrušky, švestky, třešně, hroznové víno, rybíz černý, červený,ze zeleniny hlavně mrkev,zelený hrášek a fazole v luscích, ze zeleného krmení hlavně pampelišku a denně větve z ovocných stromů k okusu. V chovné sezóně dostávali ještě vaječnou míchanici vlastní výroby s mrkví, strouhankou. Hlavní potravou při odchovu mláděte byla máčená směs, nezralá kukuřice v palicích, vaječná míchanice, jeřabiny,jablka a piškoty. Kalciový blok a grit byly také neustále k dispozici.

Poznámka na konec: Amazónci rodu Pionus jsou velmi odolní a vděční ptáci, ale zejména dovozoví ptáci často trpí aspergilózou - nemocí dýchacího ústrojí způsobenou houbou Aspergillus fumigatus - která je pro ně velmi nebezpečná, často i smrtelná (R.Low). Je tedy nutné zejména u dovozců velmi pečlivě prohlédnout papoušky, popřípadě ihned po konzultaci s veterinářem - odborníkem na exotické ptactvo - zahájit léčbu. Doporučuji prostudování odborné literatury, článků v chovatelských časopisech a dodržování hygieny v chovu.

Amazónek šupinkovýNázvy ve světě

Latinsky: Pionus maximiliani, Anglicky: Scaly-headed Parrot, Německy: Maximilienpapagei, Dánsky: Blåstrubet Pionus, Španělsky: Loro Choclero, Finsky: parananaratti, Francouzsky: Pione de Maximilien, Italsky: Pappagallo di Massimiliano, Japonsky: akebonoinkomodoki, Japonsky 2: アケボノインコモドキ, Holandsky: Maximiliaanmargrietje, Norsky: Skjellhodepapegøye, Polsky: piona luskowana, Portugalsky: Maitaca, portugalštině brazilské: Maitaca-verde, Rusky: Красногузый попугай Максимилиана, Slovensky: amazoňan modrozelený, Švédsky: Fjällhuvudpapegoja, Čínsky: 鳞头鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.