Želva bahenní

Emys orbicularis

Výskyt: Střední Evropa
Velikost: Až 30 cm
Hmotnost: 200-900 g
Počet vajec: 3-16 ks
Inkubace: 100 dnů
Krmivo: Rybky, plži, mlži, hmyz
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10630 zobrazení     1 komentář

Želva bahenní je jedinou středoevropskou želvou. Žije na jižní Moravě, ale byla vysazena i na některých jiných místech v Čechách.

Zdržuje se v zátočinách nebo i mírně tekoucích řekách, ale i ve vodách stojatých s bahnitým zarostlým dnem.

V dospělosti dorůstá délky krunýře až 30 cm. Je to želva dravá, živí se převážně malými rybami, obojživelníky, plži, mlži, hmyzem a jeho larvami. Při chovu v zajetí jí lze živočišnou potravu občas kombinovat s vodními rostlinami, salátem, trávou nebo květy a listy smetánky lékařské. Ve stravě musí být dostatek vitaminů (především A, C a D) a minerálních látek. Pohlavní dospělosti želva dosahuje asi okolo 10 let věku. Želva bahenní se páří v květnu a během června až začátkem července samice klade 3-16 vajec. Samice je může zahrabat i poměrně daleko od vody na slunném a nejlépe písčitém břehu. Mláďata se líhnou asi po 100 dnech, při nepřízni počasí ale vylézají až dalšího jara. Mláďata mají žlutou rohovku. O pohlaví mláďat rozhoduje v určité fázi jejich vývinu okolní teplota. Při teplotě kolem 24 – 28 °C v dané fázi jejich vývinu se líhnou se samečkové, při vyšší teplotě samičky.

V říjnu zalézají želvy do bahna a přezimují tu až do března. V té době nevyměňují vůbec vzduch v plících a kyslík získávají z vody pomocí bohatě prokrvené sliznice kloaky.

V ČR je želva bahenní chráněna jako kriticky ohrožený druh a její výskyt je zaznamenáván pouze náhodně. Větší šance na její spatření je na Slovensku, i tam je však přísně chráněna.

Želva bahenníNázvy ve světě

Anglicky: European Pond Turtle, Německy: Europäische Sumpfschildkröte, Polsky: Żółw błotny, Maďarsky: Mocsári teknős, Francouzsky: Cistude d'Europe, Chorvatsky: Barska kornjača, Rusky: боло́тная черепа́ха, Slovensky: Korytnačka močiarna

Foto: http://www.herpfrance.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.07.2021, 10:51
želva,baheni,jest,toto,proč,želvě,baheni,se,ji,řika,želva,baheni
protože,jest,zvíře,želva,baheni,v,bahně,žije,maso,jeji
v,pohostínstvi,využivase,ve,fransouských,restaoraci
ze,z,želvy,baheni,se,moso,využiva,z,toho,duvodu
že,z,želvy,baheni,se,děla,želvi,polevka