Zmije skvrnitá

Vipera aspis

Výskyt: Evropa
Velikost: 65-75 cm
Počet mláďat: 4-15 ks
Potrava: Ještěrky, ptáci, drobní savci
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7609 zobrazení     0 komentářů

Popis

Zmijovití (Viperidae) je jedna z čeledí hadů. Její zástupci se vyznačují poměrně robustně stavěným tělem s velkou, zřetelně odlišenou hlavou. Jsou jedovatí, jejich jed je poměrně účinný. Středně velká zmije s trojúhelníkovitou hlavou mírně odlišenou od krku. Zbarvení bývá hnědé až žluté s černými příčnými pruhy, které mohou tvořit klikatý pruh.

Výskyt

U nás se zmije skvrnitá nevyskytuje. Je rozšířena v severním Španělsku, Francii, Itálie, Švýcarsku, jižním Německu. Ve střední Evropě v Alsasku, Švýcarsku a černém lese (jihozápadní Německo). Tato zmije dorůstá délky nejvýše 75 centimetrů (většinou 65-70 centimetrů).

Rozmnožování

Aktivní je zmije skvrnitá ve dne, zimním spánkem prochází od října do března. Samice rodí v srpnu od čtyř do 15 mláďat. Je jedovatá!

Žije převážně v pahorkatinách na skalnatých místech. Je tvorem nočním.

Potrava

Potravu představují především drobní hlodavci, ale dokonce i mladé zmije, ještěrky i ptáci. Její jed je velmi účinný. Většina druhů rodu Vipera má jed, který obsahuje neurotoxiny a hemotoxiny. Dopady uštknutí se u jednotlivých druhů zmijí liší. Nicméně uštknutí od druhů rodu Vipera je zřídkakdy tak nebezpečné jako uštknutí od větších zástupců rodů Macrovipera nebo Daboia.

Zmije skvrnitáNázvy ve světě

Anglicky: Asp Viper, Německy: Aspisviper, Chorvatsky: Talijanska ljutica, Italsky: Aspide

Foto: http://www.hylawerkgroep.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.