Amazónek tmavý

Pionus fuscus

Výskyt: Venezuela, Brazílie, Guyana, Surinam, Kolumbie
Velikost: 26 cm
Hmotnost: 179-222 g
Kroužek: 10 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 13000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
11.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13563 zobrazení     0 komentářů

Vzhled:

Tento amazónek dosahuje v dospělosti velikosti až 26 centimetrů, hmotnost dospělého jedince se pohybuje v rozmezí od 179 až do 222 gramů. Hlavu má amazónek tmavý světle modrou, okolí uší černé, oči hnědé, zobák má černožlutou barvu. Prsa a břicho jsou růžové, křídla hnědá, modrá a jejich konce zelené. Ocas je zbarven z vrchní strany modře, ze spodu je červený. Končetiny jsou světle šedé.

Život v přírodě

V přírodě amazónek tmavý obývá Venezuelu, Brazílii, Guianas, Guyanu, Surinam a Kolumbii. Žije převážně ve skupinách v nížinatých deštných pralesech. Zalétává i na savany a obdělávané zemědělské plochy.

Chov

Oproti jiným zástupcům rodu Pionus je amazónek tmavý poměrně hlučným druhem. Jinak se jedná o hravého, zvědavého a inteligentního papouška. Nejvíce mu vyhovují klece minimálně 2 metry dlouhé, čím delší, tom samozřejmě lepší pro kondici ptáka. Pro hnízdění se doporučují hnízdní dutiny o rozměrech dna 30 x 30 x 46 a výšce kolem 61 centimetrů. Samice snese v průměru 4 - 6 vajec, které pak zahřívá sama dalších 26 - 28 dnů. Čerstvě vylíhlé mládě má hmotnost zhruba 9 gramů. Budku mladí opouštějí po uplynutí 9 - 10 týdnů. Při poskytnutí dobré péče se dožije amazonek tmavý až 25 let.

Amazónek tmavýNázvy ve světě

Latinsky: Pionus fuscus, Anglicky: Dusky Parrot, Německy: Veilchenpapagei, Dánsky: Violvinget Pionus, Španělsky: Loro Morado, Finsky: ruskoaratti, Francouzsky: Pione violette, Italsky: Pappagallo fosco, Japonsky: sumireinko, Japonsky 2: スミレインコ, Holandsky: Bruin Margrietje, Norsky: Slørpapegøye, Polsky: piona brunatna, Portugalsky: Maitaca-roxa, portugalštině brazilské: Maitaca-roxa, Rusky: Тёмный красногузый попугай, Slovensky: amazoňan tmavý, Švédsky: Mörkbrun papegoja, Čínsky: 暗色鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.