Krajta mřížkovaná

Python reticulatus

Výskyt: Jihovýchodní Asie, Indonésie a Filipíny
Velikost: 5-6 m, rekord činí 9,7 m
Březost: 3-4 měsíce
Počet vajec: Až 50 ks
Inkubace: 54-105 dnů
Krmivo: Savci, ptáci
velikost písma:  A A A
14.11.2013     Autor: Richard Horčic     47413 zobrazení     2 komentáře

Legendární krajta mřížkovaná je nejenom největší krajtou vůbec, ale zřejmě i nejdelším hadem světa. O její velikosti se dodnes vedou spory - svědkové uvádějí, že vlastnoručně změřili až 12 metrového hada, odborníci to však zpochybňují. Zatím nejdelší skutečně doložené měření nepřesahovalo 10 metrů. Anakonda velká, která dorůstá do menší délky ("jenom" 8-9 metrů), je celkově mohutnější a předčí tak krajtu mřížkovanou svojí hmotností. Tím se krajta mřížkovaná stává sice nejdelším, ale paradoxně až druhým nejtěžším hadem světa. Uvedené hodnoty jsou samozřejmě maximální možné, - skutečný běžný, průměrný vzrůst je zhruba poloviční.

Krajta mřížkovaná obývá jihovýchodní Asii, Indonésii a Filipíny. Je to typický obyvatel stále zeleného lesa, a dobře šplhá po stromech. Zdržuje se poblíž vod, nebo přímo na březích. Velice ráda se koupe, vydrží ve vodě celé hodiny. Proto často loví v rýžových polích. Její kořistí jsou převážně drobní savci, ptáci, nebo plazi, poblíž lidských obydlí si nezřídka upytlačí slepici, či menší selátko. Mohutní jedinci si dokonce troufnou na živočichy typu divokých prasat, telat buvolů, antilop, jelenů a dokonce i na lidi.

Krajta mřížkovaná je stejně jako ostatní krajty vzornou matkou. Páří se v říjnu - listopadu. Po 3 - 4 měsících gravidity snáší až k 50 vajec. Svoji snůšku obtáčí, zahřívá a chrání svým mohutným, svalnatým tělem. Inkubační doba je tak jako u většiny plazů závislá na teplotě a pohybuje se mezi 54 - 105 dny.

Python reticulatus se stává obětí poptávky po své krásně vzorované kůži. Ve své domovině je nemilosrdně pronásledována a lovena. Pro místní obyvatele představuje tento had navíc vítané zpestření jídelníčku a jeho některé vnitřní orgány využívá tradiční medicína. Jenom v roce 1985 prošlo mezinárodním obchodem téměř 680 000 exemplářů krajty mřížkované. Nyní je tento had, spolu s mnoha dalšími hroznýšovitými hady zanesen do přílohy II CITES.

Chov této krajty v bytových podmínkách je nevhodný, snad ještě omluvitelný při chovu mladých jedinců. Přerostlých a nezvladatelných hadů se pak jen těžko zbavujeme. Drobný chovatel si takového plaza nevezme a ani každá zoologická zahrada či instituce není k chovu obrovských hadů vybavena. Krajty mřížkované jsou velmi silní, rychlí a často velice útoční hadi. Proto je při manipulaci s většími jedinci, nutná spolupráce alespoň dvou, nebo raději více osob.

Krajta mřížkovanáNázvy ve světě

Anglicky: Reticulated Python, Německy: Netzpython, Chorvatsky: Mrežasti piton, Slovensky: Pytón mriežkovaný, Španělsky: Pitón reticulada

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.05.2019, 18:59
Vážený anonyme (vlastně Herry). Děkuji, že jste mě politoval, zřejmě máte "nastudováno" víc než já. Nechápu co mě to napadlo, že jsem zabil celý článek svou nevědomostí. Příště napíšu, že nejdelší had světa je tím nejdokonalejším domácím mazlíčkem, a že manipulace s ním je pro jednotlivce úplná brnkačka, i když vzrostlí jedinci mohou dosahovat hmotnosti přes 100 kg. V zoologických zahradách jsou nejspíš jen samí amatéři, když s těmito svalnatými obry manipulují alespoň ve třech. Jdu se stydět...
17.06.2018, 10:09
Příspěvek hodně sliboval, ale nic moc... Konec příspěvku naproste zabitý... Autor sám pomalu neví co píše. Je mi ho líto, tak ať si něco nastuduje...