Největší pozornost si chameleon jemenský získal především díky schopnosti měnit barvu,sledovat každým okem jiný objekt a specifickým způsobem lovu-vystřelováním dlouhého jazyka.Tento druh se vyznačuje nápadnou helmicí na hlavě (u dospělého samce dosahuje výšky až 8 cm) a má také výrazný hrdelní hřeben.Také na hřbetě má chameleon jemenský vysoký hřeben tvořený jedinou řadou šupin.
Rozšíření
Jeho přirozeným výskytem jsou oblasti Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie.
Zabarvení a chování
Zabarvení a chování chameleonů jemenských se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony. Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 vteřiny. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy. U chameleona jemenského převládají odstíny zelené, hnědé a černé barvy.
Chameleon jemenský je hmyzožravec, ale částečně přijímá i rostlinnou potravu. Určitě, ale nejsou vegetariáni. Rostlinná strava tvoří jen okolo 2% jejich jídelníčku. Nesnažte se chameleona předělat na býložravce-nepřežil by to. Plazi, tedy i chameleón jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. Vyjímku tvoří mláďata, která by měla mít zajištěn stálý přísun vhodné potravy správné velikosti. U mláďat se totiž může stát, že neodhadnou velikost hmyzu, který chtějí pozřít a mohou se jím zadusit. Mláďata proto krmíme malými cvrčky a různými druhy hmyzu. Dospělý chameleon jemenský může přijímat toto krmivo:
- z hmyzu jsou to hlavně cvrčci, sarančata, pavouci, mouchy, kobylky, motýli...
- z ovoce a zeleniny: jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurek, mrkev...
- příjem vody: Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin.
Svlékání
Chameleon jemenský se svléká z kůže, protože rostou celý život a do staré kůže se nevejdou. Svlékají se asi jednou za dva měsíce. Nesvlékají kůži jako třeba například hadi v celku, ale po kouskách. Proces svlékání trvá jedno odpoledne. Kůže mu začne praskat a třením o větvičky se postupně zbavuje odumřelé kůže. Nepomáhejte mu, chameleon to zvládne sám!
Autor textu: Adriana Serafini
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Děkuji