Bažant paví šedý

Polyplectron bicalcaratum

Výskyt: Od Himaláje, jih Číny, až po Vietnam
Velikost: Kohout 75, slípka 50 cm
Hmotnost: 850 g
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Průměr kroužku: 10 mm
Krmivo: Zrniny, mouční červi, vejce, směs
velikost písma:  A A A
16.11.2013     Autor: Luboš Tomiška, Miloslav Stehlík     27547 zobrazení     3 komentáře

Patří do rodu Polyplectron, který je jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších rodů bažantů. Kohouti pavích bažantů mají jednu zvláštnost, mívají na noze dvě ostruhy. Bažant paví šedý má 5 poddruhů: bicalcaratum, backeri, bayley, ghigi a katsumatae. Bažanti paví šedí bicalcaratum jsou poddruhem nejčastěji chovaným v zajetí a jako jediní z pavích bažantů mohou být chováni v našich podmínkách bez temperovaného zimoviště. U mě v zimě roku 2005 dosahovala teplota -22°C a ve voliéře 1,5x5x2 m se závětřím a 2 m zastřešeným prostorem přečkali tyto teploty bez problémů. Důležité je, aby na dně voliéry v závětrném prostoru byla vrstva suchého podkladu. V mém případě lesní hrabanky a neméně důležité je, aby hřadovací bidlo mělo průměr alespoň 8 cm, pak se prsty dobře přitisknou k tělu a nehrozí nebezpečí omrzlých prstů.

Tento bažant se vyskytuje od Himálaje, Sikim, Bangladéš, jih Číny, Laos, Thajsko až po Vietnam. Obývá nížinné lesy do výšky asi 1500 m. Jeho populace je poměrně početná, nicméně se ztenčuje úbytkem biotopu a činností člověka.

Bažant paví není v našich chovech příliš častým chovancem, což je škoda. Je to poměrně malý pták. Kohout je 75 cm a slípka asi 50 cm dlouhá, kvůli svému jakoby nadýchanému peří vypadá větší nežli ve skutečnosti je. Je tichý, jen při rozrušení a v době toku vydává zvuky připomínající gagaga a občas hlasitý skřek, který se těžko popisuje. Zeleň voliéry neničí, v toku i mimo něj není agresivní, jak ke slepičce, tak k ostatním chovancům, v mém případě se jedná o holuby chocholaté a bronzovokřídlé. Stačí mu i malá voliéra 3x1x2 m . Krmiva spotřebuje malé množství .

Kohout je celý šedý, na břiše, krku a hlavě šedobíle tečkován, záda jsou světlejší. Každé křídelní pero má na konci oko a na konci každého ocasního pera jsou oka dvě. Hlavu zdobí chocholka z jemných pírek která je v toku nakloněna směrem dopředu nad zobák. Hrdlo má bílé. Slepička je menší bez ostruh ocas kratší celkově matnější a hlava bez chocholky.

Jako všichni paví i šedý je monogamní, vybarvuje se a pohlavně dospívá druhým rokem i když někdy jsou výjimky a plodní jsou už v prvním roce života. Tok pavích bažantů snese srovnání pouze s tokem bažantů satyrů a je to nádherný zážitek. Kohout vezme do zobáku krmivo (zrno, červa) začne se ozývat hlavu natáhne k zemi vztyčí ocas a rozprostře křídla, takže ze předu vytvoří jakési kolo při čemž vyniknou pera na křídlech a v ocase, která jsou ozdobena oky. Což je zejména na slunci nádherná podívaná.

Okolo půlky března snáší slepička do připraveného hnízda na zemi 2 světle krémová vejce, která jsou vzhledem k velikosti slepičky poměrně velká a na kterých sedí 21 dní. V případě že se vejce odeberou slepička je schopna snůšku vždy po 10-20 dnech několikrát zopakovat. Četnost nových snášek by neměla moc přehánět, neboť se tím organizmus slepičky velmi vyčerpává. Po vylíhnutí, krmím kuřata svlečenými moučnými červy, tyto slepička vezme do zobáku a volá kuřata, která si je pak ze zobáku sama berou. Toto bývá kámen úrazu, jelikož kuřata sama nežerou. Při umělém odchovu je dobré k malým pavím přidat o den dva starší kuře buď jiného bažanta nebo křepelky, která bažantíky naučí žrát. Postupem času přidávám drobně granulovanou směs BŽ1 a vařené nasekané vejce. Pak jak bažantíci rostou předkládám i směs zrnin jako dospělým.

Já odebírám slípce první dvě snášky, které podkládám pod zakrslé kočinky, s nimiž mám výborné zkušenosti, jako s perfektními kvočnami. Třetí snášku vždy nechám vysedět paví slepičce, která v případě že se jí chce sedět je i výborná matka. Tato drobná slepička, když sedí na vejcích nebojí se mě vyhnat, pokud se přiblížím k jejímu hnízdu příliš blízko.

Na podzim se již dá rozeznat pohlaví kuřat, pokud máte stejně starý pár je to jednoduché. Kohout je větší, na vyšší a silnější noze a s delším ocasem. Pokud se podíváte shora na záda má oka výraznější, ostřeji lemovaná. Pakliže však máte ptáky různého stáří, již to není tak jednoduché chce to čas a zkušenosti, aby se pohlaví kuřat poznalo.

Co se krmení týče, krmím celý rok směsí těchto zrnin: pšenice, hrách peluška proso, kardi (v období říjen-leden přidávám ještě kukuřici a slunečnici) a kompletní směsí BŽ3 v období únor-květen BŽN místo BŽ3 v tuto dobu ještě přidávám malé množství naklíčených zrnin, dále pak po celý rok dvakrát týdně moučné červy a vařené vejce eventuelně tvaroh na strouhání. V případě, že by nebyla v dostatečné míře v krmivu zastoupena živočišná bílkovina, slípka by nesnášela. O zelené a ovoce zájem nemají, ale berou bezinky.

Doufám, že si tito krásní a nepříliš nároční ptáci najdou častěji cestu do voliér a srdcí našich chovatelů, kde budou působit radost a potěšení.

Bažant paví šedýNázvy ve světě

Anglicky: Grey Peacock Pheasant, Německy: Grauerpfaufasan, Francouzsky: Éperonnier chinquis, Chorvatsky: Sivi paunaš, Maďarsky: Szürke pávafácán, Polsky: Wieloszpon szary, Rumunsky: Păunul fazan

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.08.2022, 17:25
Dobrý den, chováte prosím ještě bažanty paví? Měla bych zájem o mladé případně o násadová vejce. Předem moc děkuji
kacutkav@seznam.cz
17.03.2021, 11:01
Chcela by som kúpiť kuriatka bažanta pavieho. Predávate a chovateľ ich ešte?
16.07.2015, 07:01
HLADAM A CHCEM KUPIT BAZANTA PAVEHO SEDEHO SOM ZO SLOVENSKA -KOLKO STOJI PAR -- PROSIM DAJTE KONTAKT NA VAS --VOPRED DAKUJEM