Hamburčanka stříbrná

Gallus gallus f. domestica

Původ: Anglie a Nizozemsko
Hmotnost: 0,6-0,7 kg
Roční snáška: 120 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
17.11.2013     Autor: Miroslav Pekárek     24738 zobrazení     0 komentářů

I trpasličí hamburčanky jsou jedním z nejokrasnějších zdrobnělých plemen. Hamburčanka pochází z Anglie a Holandska a má dva barevné rázy: stříbrný a zlatý. Mezi ostatní trpasličí drůbeží vyniká jemným, ušlechtilým tvarem těla, dobře vyvinutým lesklým peřím, nápadnou, avšak vkusnou kresbou a eleganci pohybu.

Hamburčanka stříbrná má ráz růžicovitý, vpředu široký, dozadu v kulatý trn vybíhající hřeben. Zobák je šedomodrý, se světlým koncem. Ocas má dlouhé, silně ohnuté kosirky a mnoho malých zakulacených srpů. Kohout má základní barvu stříbřitě bílou, na spodní části šedavou. Celý povrch těla včetně holení je posázen pravidelnými černými tečkami s kovové zeleným leskem, které se ostře a jasně odrážejí od základní bílé barvy. Velké krovky křídelní tvoří svými velkými tečkami na koncích per dva pruhy na křídlech. Ocasní pera mají základní barvu čistě bílou a černé tečky na koncích. Slípka má hlavu černobílou, s málo vyvinutým hřebenem i laloky. Ostatek těla je na základní bílé barvě pokryt pravidelné rozloženými černými, kovově zeleně lesklými tečkami. Ocasní pera jsou bílá, zakončená půlměsícovitou černou skvrnkou. Spodní část těla je opět šedavá. Hamburčanka zlatá má ráz stejný, avšak základní barva je zlatočervenohnědá v pastelově světlém odstínu.

Při tvorbě chovného kmene dbáme, aby černá kresba byla stejnoměrně rozdělena po celém těle. Nikde se nesmějí vyskytovat pera celá černá. Hlavně se však snažíme, aby trpasličí hamburčanky byly opravdu trpasličí. I užitkové vlastnosti tohoto plemena jsou hodný povšimnuti. Má-li kur velký výběh, snáší kolem 120 vajec ročně se žloutkem téměř velikosti žloutku normálních slepic. Vhodným výběrem by jistě bylo možné tuto snášku postupně zvyšovat. Jako pěstounky nejsou tyto lehké, čilé a málo kvokavé slípky vhodné. Předepsaná hmotnost kohoutka je 700 g, slípky 600 g. Svou čilostí a lehkostí pohybu je hamburčanka stříbrná i zlatá protikladem klidných plemen, jako jsou kočinky. Skutečně krásný je pohled na skupinu trpasličích hamburčanek na zeleném výběhu. Měl jsem stříbrný ráz, který je barevně velmi půvabný. Běží-li kohoutek s dorostlým ocasem po zeleném trávníku, silně připomíná stříbrného bažanta.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.