Kornyška

Gallus gallus f. domestica

Původ: Asie
Hmotnost: 4-4,5 kg
Inkubační doba: 21 dnů
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
18.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4888 zobrazení     0 komentářů

Kornyšky jsou vlastně americkou variantou bojovnic indických. Ty se ještě jako bojovnice cornwallské dostaly někdy v druhé polovině 19. století do Spojených států. Zatímco Evropané z nich koncem 19. století šlechtili plemeno, jehož některé znaky zacházejí až do extrémů, čímž se mnohdy snižuje možnost přirozeného páření, které nazvali bojovnice indické, Američané si jej ponechali prakticky v původní podobě, čímž získali vysoce užitkové masné plemeno.

Američané nezašli do extrému, co se týče šířky trupu a ramen a nízkého postoje, takže od roku 1893 uznávají plemeno podobné bojovnicím indickým, avšak na vyšší noze, s více zvednutým a užším trupem, nám známém jako kornyšky (cornish = cornwallský), které byly zařazeny i v našem vzorníku z roku 1979, a jejichž kohouty dodnes používá celý svět pro křížení tříliniových masných hybridů. Protože mají vyšší postoj než bojovnice indické, lehce se rozmnožují a dají se i křížit s jinými plemeny. Také zbarvení amerických kornyšek se poněkud odlišuje od bojovnic indických. Prvním jejich zbarvením bylo bažantí, následovalo je o pět let později bílé, roku 1909 bíle bažantí a od roku 1938 pro nás neobvyklé žluté zbarvení bez kresby.

Zdrobnělou variantu chovají v USA ve zbarvení černém, bažantím, bíle bažantím, modře bažantím, všechna i ve variantě s jednoduchými lemy, žlutém, bílém, černém bíle skvrnitém a červeně pestrém.

Kornyšky jsou v Americe velmi oblíbené a jejich obliba zde předčila i oblibu bojovnic indických v Evropě.

KornyškaNázvy ve světě

Anglicky: Cornish

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.