Redkap

Gallus gallus f. domestica

Původ: Anglie
Hmotnost: 2-3 kg
Roční snáška: 200 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Průměr kroužku: 18 a 20 mm
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
20.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8907 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Vyšlechtěna v 19. století v severoanglických hrabstvích Lancashire a Yorkshire z předků hamburčanek a staroanglických bojovnic, s příměsí krve pravděpodobně dorkinek; půvabná, živá, ne těžkopádná krajová slepice, vynikající nosnice, s několika let trvající snáškou až 200 vajec s bílou skořápkou; min. hmotnost násadových vajec je 55g; název plemene by se dal z angličtiny přeložit jako "červená čepice", pro objemný hřeben.

Hmotnost

Kohout 2,5 - 3,0 kg, slepice 2,0 - 2,5 kg.

Kroužek

Kohout č. 20, slepice č. 18.

Plemenný typ

Redkap je krajová slepice s delším, širokým a plným trupem, středně vysokého postoje, s bohatým ocasem, zvláštním plemenným znakem je velmi objemný růžicový hřeben.

Plemenné znaky kohouta

Hlava: středně dlouhá a široká.
Zobák: rohový.
Hřeben: enormě objemný, růžicový s jemným perlením, pevně nasazený, mírně proláklý, s odstávajícím, ze stran plochým, tzv. mečovitým trnem, velikost hřebene je přes 8,5 cm délky a z7 cm šířky, aniž by bránil výhledu nebo přesahoval přes špičku zobáku, do všech stran je zaoblený a připomíná ježka.
Obličej: červený, hladký, jemné tkáně.
Ušnice: středně velké, podlouhlé, hladké, červené.
Laloky: velké a dlouhé, přiměřené k hřebenu, pokud možno hladké a jemné.
Oči: velké, výrazné, červené, prozatím se připouští nažloutlá až nahnědlá široká obočnice.
Trup: středně dlouhý.
Záda: široká, středně dlouhá, k ocasu poněkud spadající, s širokými, zaoblenými rameny a plným, bohatě opeřeným sedlem.
Prsa: široká, plná, zaoblená.
Břicho: široké a plné.
Krk: středně dlouhý, lehce zahnutý, se zkráceným a přesto plným závěsem.
Křídla: protažená, vodorovná a přilehle nesená.
Ocas: protažený, nasazený pod úhlem 45°, pera mají silné brky a široké prapory, pokud možno plný, se silně zahnutými velkými a středními srpy.
Holeně: dobře zmasilé, krátké, ale přesto viditelné.
Běháky: rovné a široce od sebe postavené, středně dlouhé, břidlicově modré.
Opeření: těsně přilehlé.

Plemenné znaky slepice

Málo spadající, skoro vodorovně nesené tělo, ocas dlouhý a široký, ale ne vějířovitý, výše nasazený - asi pod úhlem 55°, hřeben je přiměřeně menší než u kohouta.

Velké vady

Hlavními vadami plemene redkap je veverčí ocas, příliš velký hřeben (přes oči a zobák), probělené ušnice, výrazné prolákniny na hřebeni, malý nebo úzký hřeben, vrbově zelený nádech běháků, rozdrobené nebo chybějící tečkování u zbarvení, nevýrazná základní barva (jílovitého zbarvení), černé ostny per.

Zbarvení

Kohout: na klavě a obou závěsech každé pero s červeným ostnem, více či méně stvolovou kresbou se zeleným leskem a červeným až oranžově červeným lemem, často se vyskytují jemné, vlasové, černé vnější lemy, přecházející až do černé špičky pera, horní část zad tmavě zlatohnědá s černými špičkami per, směrem dolů přechází do tmavě červené základní barvy, kryt křídel výrazně červený, velká pera krytu křídel zlatě červenohnědá s černým stříkáním, takže zrcadlo je černé, letky jsou černé s hnědočerveným vnějším praporem, prsa a břicho černá, lehce červenohnědě prokleslená se připouští, holeně a ocas černé se zeleným leskem.

Slepice: zbarvení krku jako u kohouta, ale se zlatohnědými ostny, krycí peří sytě zlatočervenohnědé, každé pero s podkůvkovitou tečkou na konci, bez zamourání, kresba je na prsou, zádech a krytu křídel výrazná a stejnoměrná, letky jako u kohouta, ocas černý.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.