Husa česká

Anser anser f. domesticus

Původ: Česká republika
Hmotnost: 4,5-5,5 kg
Roční snáška: 15-20 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Průměr kroužku: 24 mm
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
21.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6719 zobrazení     1 komentář

Husa česká je původní plemeno hus vzniklé domestikací divoké husy velké na území Čech a Moravy, které zde má tradici již několik století. Jde o lehčí, nenáročné husy silné konstituce, vhodné zejména pro extenzivní podmínky menších chovů. Velkou předností je vysoká jatečná výtěžnost a velmi dobrá kvalita masa. Peří má vysokou kvalitu a velký podíl prachového peří. Pud sedění na vejcích a vodění housat je u velké většiny hus zachován.

Jde o husu menšího tělesného rámce s menší, pěkně zakulacenou hlavou s výraznými lícemi, s kratším silným trupem s výrazně tvarovaným opeřenímm a kratšími růžovými až do červena zbarvenými běháky. Trup je kratší, velmi široký s šířkou větší než hloubkou, nízko nesený a mírně zvednutě nesený.

Hmotnost je u housera 5 - 5,5 kg a u husy 4 - 4,5 kg.

Husy české se chovají pouze v čistě bílém zbarvení.

Tyto husy jsou naším národním plemenem. Samozřejmě jsou u nás i plemenem nejoblíbenějším pro svou nenáročnost a vysokou výtěžnost .

Husa česká náleží do řádu vrubozobí. Zástupci tohoto řádu jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem.

Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.

Husa českáNázvy ve světě

Anglicky: Czech Goose, Německy: Tschechische Gänse, Francouzsky: Oie tchéque

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.07.2018, 19:48
Dobry den. Rezou se husam zaby na jazyku?