Husa dypolcká

Anser anser f. domesticus

Původ: Německo
Hmotnost: 6-7 kg
Roční snáška: 24 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Průměr kroužku: 24 mm
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
21.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3297 zobrazení     0 komentářů

Husa dypolcká je plemeno hus vyšlechtěné z krajových hus v knížectví Diepholz v Německu v 80. letech 19. století. Je nenáročné, temperamentní, vhodné pro pastevní způsob chovu. Pud sezení na vejcích a vodění housat je u většiny hus zachován.

Jde o husy středního tělesného rámce se silným, středně dlouhým a poněkud výše neseným trupem bez podbřišku. Hlava je středně dlouhá, poměrně úzká, bez výraznějších lící s nepříliš dlouhým červenavým zobákem. Krk je poněkud delší, úzce nasazený, štíhlý, vzpřímený, v šíji lehce zahnutý. Postoj středně vysoký, běháky silné, červenavé barvy. Opeření je tvrdší a husté.

Hmotnost housera je okolo 7 kg, husy 6 kg. Husy dypolcké se chovají se pouze v bílém zbarvení.

Husa dypolcká náleží do řádu vrubozobí. Zástupci tohoto řádu jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem.

Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.

Dalším znakem vrubozobých jsou krátké, poměrně vzadu postavené končetiny a všechny prsty kromě zadního spojené plovací blánou. Většina vrubozobých jsou dobří plavci, někteří se za potravou potápí, silné nohy jim pak slouží jako výkonná vesla. Na zemi jsou naopak vrubozobí poněkud neobratní.

Husa dypolckáNázvy ve světě

Anglicky: Diepholz Goose, Německy: Diepholzer Gans, Francouzsky: Oie de Diepholz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.