Husa kadeřavá

Anser anser f. domesticus

Původ: Jihovýchodní Evropa
Hmotnost: 5,5-6,5 kg
Roční snáška: 40-60 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
21.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5168 zobrazení     2 komentáře

Husa kadeřavá je staré plemeno hus, vzniklé podchycením kadeřavé mutace místních krajových hus v jihovýchodní Evropě. V průběhu 19. století se postupně rozšířilo do západní Evropy. V současnosti se chová především jako okrasné plemeno, i když svými užitkovými vlastnostmi se plně vyrovná většině ostatních původních plemen. Je středně těžké, silné konstituce, nenáročné a poměrně otužilé. Vyniká rychlým růstem a dobrým osvalením. Také peří má dobrou kvalitu. Je vhodné zejména pro menší extenzivní chovy. Pud sezení na vejcích a vodění housat je u většiny hus zachován.

Husy kadeřavé mají střední tělesný rámec, poměrně krátký, široký, v zadní části hluboký, téměř vodorovně nesený trup s jednoduchým podbřiškem nebo bez něj. Hlava je menší, vyšší, oválná s kratším a u kořene vyšším oranžově červeným zobákem. Krk je nanejvýš středně dlouhý, silný, zpříma nesený s výrazně tvarovaným peřím v horní části. Postoj je středně vysoký, běháky oranžově červené. Velkou zajímavostí je zkadeřené peří na zádech, štítech křídel, bocích a někdy i na jiných částech těla. Toto peří je tvořeno pevným brkem z něhož vyrůstá rozštěpený osten, jehož prapory se spirálovitě stáčejí. Délka těchto spirál je někdy značně prodloužená. Čím má husa více zkadeřeného peří, tím je cennější.

Hmotnost housera je kolem 6,5 kg a husy 5,5 kg. Chovají se pouze v bílém zbarvení.

Husa kadeřaváNázvy ve světě

Anglicky: Sebastopol Goose, Německy: Lockengänse, Francouzsky: Oie frisée allemande, Slovensky: Kučeravá hus

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.02.2021, 19:31
Dajú sa niekde kúpiť tieto husky
16.12.2019, 23:22
Doma mám jako domácího mazlíčka husu landeskou - holku a určitě bych si chtěl pořídit tuto husu kadeřavou - kluka. Nevím však kde ji mám sehnat. Zatím neznám nikoho, kdo by tyto husy choval. Je krásná, elegantní a určitě velmi sympatická. Dřív nebo později si ji prostě seženu. Husa jako taková je úplně perfektní domácí mazlíček. Je inteligentní, věrná, obranářská... Nenáročná na chov. Dokonce můžete ji mít i v bytě. U mě nosí normálně kšíry jako pes a na nich má ze spodu připnutý měšec.