Husa slovenská je plemeno hus vyšlechtěné z krajových hus z podunajské oblasti Slovenska, do kterých byly zakříženy husy pomořanské, emdenské a maďarské. Je významným hospodářským plemenem vhodným pro extenzivní podmínky drobnochovů. Vyniká rychlým růstem, velmi dobrou zmasilostí a mimořádnou vhodností k výkrmu, což se odráží i ve vyšších nárocích na kvalitu a množství krmiva. Peří je střední kvality. Pud sezení na vejcích a vodění housat je u většiny hus zachován.
Jde o husy většího tělesného rámce s poměrně mohutným, středně dlouhým, širším a mirně zvednutým trupem s jednoduchým, nepříliš velkým podbřiškem. Hlava je poměrně mohutná, oválného tvaru s výraznými lícemi a poměrně mohutným, oranžově červeným zobákem. Krk je středně dlouhý, poměrně silný, rovný s výrazně tvarovaným peřím. Postoj je široký, středně vysoký, běháky silné, oranžově červené. Opeření mají bohaté, ovšem hrubší struktury.
Hmotnost housera kolem 8 kg a husy 7 kg.
Husy slovenské se chovají pouze v bílém zbarvení.
Husa slovenská náleží do řádu vrubozobí. Zástupci tohoto řádu jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem.
Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel