Husa slovenská

Anser anser f. domesticus

Původ: Slovensko
Hmotnost: 7-8 kg
Roční snáška: 12-35 ks
Inkubační doba: 30-33 dnů
Průměr kroužku: 27 mm
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
21.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4759 zobrazení     1 komentář

Husa slovenská je plemeno hus vyšlechtěné z krajových hus z podunajské oblasti Slovenska, do kterých byly zakříženy husy pomořanské, emdenské a maďarské. Je významným hospodářským plemenem vhodným pro extenzivní podmínky drobnochovů. Vyniká rychlým růstem, velmi dobrou zmasilostí a mimořádnou vhodností k výkrmu, což se odráží i ve vyšších nárocích na kvalitu a množství krmiva. Peří je střední kvality. Pud sezení na vejcích a vodění housat je u většiny hus zachován.

Jde o husy většího tělesného rámce s poměrně mohutným, středně dlouhým, širším a mirně zvednutým trupem s jednoduchým, nepříliš velkým podbřiškem. Hlava je poměrně mohutná, oválného tvaru s výraznými lícemi a poměrně mohutným, oranžově červeným zobákem. Krk je středně dlouhý, poměrně silný, rovný s výrazně tvarovaným peřím. Postoj je široký, středně vysoký, běháky silné, oranžově červené. Opeření mají bohaté, ovšem hrubší struktury.
Hmotnost housera kolem 8 kg a husy 7 kg.

Husy slovenské se chovají pouze v bílém zbarvení.

Husa slovenská náleží do řádu vrubozobí. Zástupci tohoto řádu jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem.

Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.11.2018, 21:57
kde koupit housata husy slovenské