Emu hnědý

Dromaius novaehollandiae

Výskyt: Austrálie
Výška: Až 200 cm
Hmotnost: Až 50 kg
Počet vajec: 5-15 ks
Inkubační doba: 56 dnů
Krmivo: Semena, listy, plody, hmyz
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     21057 zobrazení     1 komentář

Charakteristika

Emu hnědý je největší původní ptačí druh Austrálie. Má chundelatě střapaté, splývavé šedohnědé peří a podobně jako u kasuárů je každé pero opatřeno dlouhým paostnem. Na dlouhých silných nohách najdeme 3 prsty. Malá křídla jsou skryta v peří a nemohou sloužit k letu. Ptáci se jimi za horka ovívají, aby se ochladili.

Prostředí a stanoviště

Obývají pestrou paletu biotopů od zalesněných území až po polopustinné oblasti, které jsou pro ně nejtypičtější.

Způsob života

Společensky založený emu hnědý žije mimo období rozmnožování v malých skupinkách. Někdy, zejména v období sucha, se tyto skupiny spojují do několika tisícových hejn. Emu má nomádskou povahu, a proto při hledání potravy procestuje až neuvěřitelně rozlehlé oblasti.

Způsob obživy

Emu hnědí jsou všežraví. Upřednostňují stravu v podobě semen, pupenů rostlin a ovoce. Příležitostně požírá i hmyz, drobné ještěry a hlodavce.

Rozmnožování

Pohlavní dospělost nastává u tohoto druhu ve 2. až 3. roce života. Délka inkubace vajec se pohybuje kolem 56 dnů. Snůška čítá 5 – 15 vajec. Doba odchovu mláďat trvá 7 až 8 měsíců. V období rozmnožování se emuové sdružují do párů. Samec vybuduje mělké oválné (průměr asi jeden metr) hnízdo, které vystele trávou a větvičkami. Samice do něj nanese snůšku, kterou zahřívá pouze samec. Po celé dlouhé osmitýdenní období nežere, nepije ani nevyměšuje a žije pouze z tukových zásob, které si vytvořil v předchozím období. Při inkubaci upadá do jakéhosi stavu strnulosti, při němž snižuje teplotu těla o 3 - 4 °C, čímž je jeho ztráta vody pouze pětinová oproti normálu. V období krátce po vylíhnutí mláďat je samec velice agresivní, zahání samičku a dokonce útočí na lidi, pokud se dostanou do jeho blízkosti.

Ochrana druhu

Emu hnědý je ve své domovině široce rozšířen a v současnosti se nezdá, že by byl ohrožen. Australské rostlinstvo, jeho životní prostředí a zdroj obživy, je však stále více ničeno a nahrazováno plantážemi polních plodin. V některých oblastech se stávají závažnými škůdci.

Zajímavosti

Emu je výborným běžcem. Dokáže vyvinout rychlost až 48 km/h, při které jsou jeho kroky dlouhé až 2,7 m. Stejně jako nandu dobře plave – při plavání byl pozorován i na mořském pobřeží.

Emu hnědýNázvy ve světě

Anglicky: Emu, Německy: Emu, Chorvatsky: Emu, Polsky: Emu, Rumunsky: Emu, Španělsky: Emu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.01.2018, 13:22
a mam dotaz mame 3 pstrosi emu a jednoho znich sme privezli¨¨¨6 let ¨¨¨¨toho sme dali mezi 2az 3 lete a toho sesti leteho zacali odperovat cim to je__---__-_