Znaky
Husice rezavá je větší než kachna divoká, dlouhá asi 63 cm. Za letu vypadají křídla kontrastně černobíle. Samečka poznáme podle černého prsténce na krku. V létě žijí v párech, v zimě v hejnech. Tam, kde nejsou pronásledovány, jsou husice rezavé velmi důvěřivé. Jejich hlas je časté a hlasité „ang".
Prostředí
Husice rezavá žije ve stepních oblastech starého světa od Maroka až po Amur. Na západě jsou vzácnější, protože jsou zorávány stále větší plochy stepí. Na východě jsou místy hojné. Žijí zde v pahorkatině a v horách v blízkosti řek a slaných i hořkých jezer s alespoň částečně nezarostlými břehy. Marocké husice jsou stálí ptáci, asijské přečkávají zimu v prostoru na jih od Středozemního moře, v jižní Arábii, v Iránu a v severní Indii.
Rozmnožování
Houser létá za toku pro husy neobvykle: vrhá se ze značné výšky s přiloženými křídly a hlasitým křikem dolů. Nesnáší v blízkosti své partnerky žádné soupeře. I ona zas naopak zahání z blízkosti housera za toku všechny ostatní vodní ptáky. Tyto husice jsou vynalézavé při hnízdění v dutinách: hnízdí v opuštěných norách lišek, jezevců a stepních svišťů, jsou dokonce schopny přijmout lišku za souseda. Využívají duté stromy, kůlny, zříceniny a samy vyhrabávají až 4 metry hluboké nory, hnízdí i ve skalních spárách vysoko ve skalních stěnách, tady i ve společnosti se supy a kavkami. Hnízdí od dubna do června, na 8-12 vejcích sedí 27 až 29 dnů.
Potrava
Z části živočišná a zčásti rostlinná: kobylky, drobní korýši, výhonky a obilí.
Komentáře ke zvířeti