Morčák velký

Mergus merganser

Výskyt: Mazurská jezera, pobřeží Baltu
Délka: Až 70 cm
Hmotnost: 1200-2060 g
Počet vajec: 9 ks
Inkubační doba: 28-32 dnů
Průměr kroužku: 12 mm
Potrava: Drobné rybky
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5826 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Velký morčák, dlouhý až 70 cm o rozpětí přes 1 m. Obě pohlaví mají červený pinzetovitý zobák se silně zakřivenou špičkou. Hlava kačera ve svatebním šatě je černá a má silný zelenavý lesk. Chocholka v týle vypadá u samce ve svatebním šatu jako „učesaná", u samice a kačera v prostém šatu je ježatá. Za letu se kačer zdá být bílý a velmi dlouhý. Kačer v prostém šatu a samice mají červenohnědou hlavu ostře odlišenou od šedobílého opeření těla. Ptáci rádi odpočívají na břehu a v době hnízdění sedají často na stromy. Když plavou, je jejich tělo značně ponořeno a často ponořují hlavu pod hladinu, když vyhlížejí kořist.

Prostředí

V hnízdním období se zdržují na čistých, rybami bohatých řekách a jezerech s břehy porostlými stromy. V zimě žijí na přehradách, jezerech a někdy i v mořských zátokách. Ve střední Evropě žije menší počet morčáků velkých v oblasti Alp a o něco vyšší počet při pobřeží Baltu a na přilehlých jezerech. Na Mazurských jezerech je morčák velký velmi hojný.

Rozmnožování

Kačeři tokají intenzívně od února jako ostatní druhy kachen pomocí nápadných pohybů, zvedají zobáky a divoce plavou sem a tam. Už v březnu můžeme pozorovat kachny, jak si vybírají místo pro hnízdo. Morčáci hnízdí v dutinách, a proto prohlížejí dutiny všeho druhu a létají přitom velmi obratně mezi větvemi stromů. Rádi hnízdí v dutých stromech a to co nejvýše, mimoto ve skalních dutinách, ve zříceninách, stodolách, na sýpkách, pokud možno blízko vody, často i v blízkosti lidských sídel. Protože je na vhodných stromech takových příležitostí nedostatek, vyhledávají mnohé samice dutiny vzdálené přes I km od vody a hnízdí i v liščích norách, v temných koutech pod kořeny stromů nebo pod hustým křoviskem. Mají poměrně značný počet vajec, v průměru 9. Jedna samice může vysedět až 16 vajec a dosahuje tak mezi všemi kachnami rekordu. K takovým početným snůškám dochází, kladou-li do hnízda vejce dvě kachny. Je znám i případ, kdy samička morčáka velkého, jež přišla o svou násadu, zahnala ze snůšky kachnu divokou a vyseděla „ukradená" vejce. Kladení vajec začíná v době tání sněhu, kachna denně klade jedno vejce. Sezení začíná krátce po nakladení posledního vejce, trvá velmi dlouho, 32 dnů. Už hned po vyklubání z vajec dovedou mláďata dobře šplhat pomocí zobáku, drápů a křídel a tak vyšplhají v dutých stromech i několik metrů. Shora seskočí a bez úhony přečkají i skok ze značné výšky, dokonce ze strmé skalní stěny. Víme dokonce, že mnohé matky morčáků nosí vzduchem mláďata na zádech. Jakmile dosáhne rodina morčáků vody, odplouvá po proudu. Přitom kachňata stráví část cesty na hřbetě matky. Během prvních týdnů spí na břehu pod matčinými křídly a vyhledávají potravu zprvu během plavání, brzy se však i potápějí. Živí se nejdříve takřka výhradně vodním hmyzem.

Mnohé rodiny dosáhnou při plavbě po proudu jezera. Je-li tam koupaliště, mohou si i tito tak plaší ptáci na ně zvyknout a návštěvníci koupaliště mohou hejnu mláďat brzy házet kousky chleba. V zimě se na jezerech morčáci často přimíchají do hejn kachen, žebrajících u břehu o potravu. Kačeři se ještě během hnízdního období, často už v dubnu, odlučují od samic a v červnu přepelichávají do prostého šatu. V té době nemohou létat. Samice pelichají v srpnu, až když se mláďata osamostatní. V srpnu také začíná druhé pelichání, při němž se vyměňuje jen drobné peří.

Potrava

Hlavně asi jako prst dlouhé rybky, zřídka i větší až do váhy asi čtvrt kilogramu, na jaře i žáby. Na mělčině loví plavající morčák velký k rybu tak, že ji tlukotem křídel do vody zažene do malé zátoky, pak se potopí a vyloví ji pinzetě podobným zobákem.

Morčák velkýNázvy ve světě

Anglicky: Goosander, Dánsky: Stor Skallesluger, Finsky: Isokoskelo, Francouzsky: Harle bièvre, Holandsky: Grote zaagbek, Chorvatsky: Veliki ronac, Islandsky: Gulönd, Italsky: Smergo maggiore, Maďarsky: Nagy bukó, Německy: Gänsesäger, Norsky: Laksand, Polsky: Nurogęś, Portugalsky: Merganso-grande, Slovensky: Potápač veľký, Španělsky: Serreta grande, Švédsky: Storskrake

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.07.2020, 15:41
Nebyla jsem si úplně jistá,zda je to doopravdy morčák,ale po dnešním pozorování,jse o tom přesvědčená.Ve Frýdlanťě na řece Smědé,Poprvé 12.7 2019 jich bylo 5, 24.4 2020 jen jeden,3.7.2020 dvě kachny s mláďaty.Jedna 3 kačátka a druhá 4.Jsou plaché,loví rybky a pod vodou vydrží celkem dlouho.
17.03.2019, 19:53
Dnes jsem pozoroval asi tři pary morčáku velkých na říčce Veličce nedaleko Strážnice. Překvapilo mnĕ,že ptáci nebyli vzbec plaší. Mel sem za to,že jsou tito ptaci u nàs vzácní. Další tyto ptáky jsem pozoroval na řece Moravĕ.