Kachna strakatá

Histrionicus histrionicus

Výskyt: Aljaška, Grónsko, Island
Délka: 43 cm
Počet vajec: 6-8 ks
Inkubační doba: 29-33 dnů
Potrava: Larvy, korýši, chrostíci
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4155 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Malá, na vodě vysoko plovoucí a často se potápějící kachna dlouhá 43 cm. Samečka ve svatebním šatu nelze zaměnit s jinou kachnou. Má bílé pruhy na krku a na hrudi a červenohnědé boky. Samičky a mladí ptáci jsou temně hnědí a mají na každé straně hlavy tři světlé skvrny. Zobák je velmi krátký a úzký. V zimě se pohybuje obvykle v malých skupinách, v létě pravidelně v párech. Při plavání kachna strakatá nápadně kývá hlavou a třepe občas vodorovně napřímeným ocasem. Kachna strakatá bývá též nazývána kačka strakatá.

Prostředí

Kachna strakatá je domovem ve východní Sibiři, na Aljašce, v jižním Grónsku a na Islandu. Islandské kachny přečkávají zimu na mořském pobřeží a potápějí se ještě tam, kde bije příboj do skal a kde se jinak žádný plavající pták nemůže udržet. Mnohé z kachen zde však přicházejí k úrazu, když je velká vlna mrští proti skálám. Na jaře vplouvají do fjordů a zátok a plují proti proudu do vnitra pevniny. Kachny strakaté hnízdí v prostředí pro kachny zcela neobvyklém: v horním toku řek mezi peřejemi, v proudech a při vodopádech, kde bychom spíš čekali skorce vodní.

Rozmnožování

Stejně jako je tomu u ostatních kachen volají kačeři při toku a konají neobvyklé pohyby. Kachny se párují většinou už na moři a v červnu začíná kachna sedět na vejcích. Hnízdo je obyčejně dobře ukryté v nejhustším křoví na břehu, dokonce i pod vodopády a ve skalních štěrbinách. Hnízdění probíhá v květnu a v červnu, sezení na 6 až 8 vejcích trvá 29 až 33 dnů.

Potrava

Ve sladkých vodách především chrostíci a larvy komárů, v moři hlavně korýši.

Kachna strakatáNázvy ve světě

Anglicky: Harlequin Duck, Německy: Kragenente, Dánsky: Strømand, Španělsky: Pato Arlequín, Finsky: Virta-alli, Francouzsky: Arlequin plongeur, Islandsky: Straumönd, Italsky: Moretta arlecchino, Japonsky: Shinorigamo, Japonsky 2: シノリガモ, Holandsky: Harlekijneend, Norsky: Harlekinand, Polsky: Kamieniuszka, Portugalsky: Pato-arlequim, Rusky: Каменушка, Slovensky: Kamenárka strakatá, Švédsky: Strömand, Čínsky: 丑鸭

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.