Čírka úzkozobá

Anas angustirostris

Výskyt: Střední Asie
Délka: 41 cm
Hmotnost: 300-600 g
Počet vajec: 7-12 ks
Inkubační doba: 25-27 dnů
Potrava: Hmyz, plži, výhonky, semena
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3051 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Čírka úzkozobá je drobná kachna dlouhá kolem 41 cm bez nápadného zrcátka na křídlech. Obě pohlaví jsou si navzájem podobná, kačera poznáme podle o něco delší chocholky a nepatrně výraznějších rozdílů v kresbě opeření. Když plave, míří ocas čírky úzkozobé přímo vzhůru a pták má hruď značně ponořenou. Je to poměrně důvěřivý pták a létá rychle.

Prostředí

Obývá stepní jezera ve Střední Asii, kde je čírka úzkozobá velmi hojná. V Evropě je vzácná a málo probádaná. Hojná je pouze v oblasti ústí řeky Guadalquivir v Andalusii. Má ráda stojaté nebo mírně plynoucí sladké i slané vody s bahnitým dnem a bujnou pobřežní vegetací. Je tažným ptákem, přezimujícím v indickém vnitrozemí, v tůňkách při Eufratu a zčásti i v jižních oblastech Středomoří. Její počty bohužel klesají. V roce 1993 byla celosvětová populace odhadována na 34 000 ptáků. Výjimečně zalétla také do České republiky, kde byli v červenci 1892 střeleni čtyři ptáci v jižních Čechách.

Rozmnožování

Hnízdo bývá velmi dobře skryté v pobřežní vegetaci, zřídka využívá čírka úzkozobá i vraních hnízd. Čírka úzkozobá hnízdí v měsíci červnu a červenci, na 7 až 12 vejcích dlouhých asi 46 milimetrů sedí 25 až 27 dnů.

Potrava

Hmyz, plži, výhonky, listy a semena.

Čírka úzkozobáNázvy ve světě

Anglicky: Marbled Teal, Německy: Marmelente, Dánsky: Marmorand, Španělsky: Cerceta Pardilla, Finsky: Marmorisorsa, Francouzsky: Marmaronette marbrée, Islandsky: Dropönd, Italsky: Carganella marmorizzata, Japonsky: Usuyukigamo, Japonsky 2: ウスユキガモ, Holandsky: Marmereend, Norsky: Marmorand, Polsky: Marmurka, Portugalsky: Pardilheira, Rusky: Мраморный чирок, Slovensky: Kačka úzkozobá, Švédsky: Marmorand, Čínsky: 云石斑鸭

Foto: http://www.birds-online.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.