Berneška rudokrká

Branta ruficollis

Výskyt: Západní Sibiř
Délka: 55 cm
Hmotnost: 1-1,6 kg
Počet vajec: 6-7 ks
Inkubační doba: 23 dnů
Průměr kroužku: 16 mm
Potrava: Kobylky, korýši, výhonky a obilí
velikost písma:  A A A
23.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5730 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Husa, kterou díky pestrému zbarvení nelze s jiným druhem zaměnit. Berneška rudokrká je jen o málo menší než kachna divoká, dlouhá sotva 55 cm, ale svým chováním patří bezpečně mezi husy a ne mezi kachny. Je velmi společenská. Ptáci létají v hustých hejnech a všechny obraty vykonávají současně. Podle toho je můžeme poznat už na velkou vzdálenost. Jsou velmi hlučné a jejich jasné volání zní jako „kik - kuik".

Prostředí

Bernešky rudokrké hnízdí jen v malé oblasti východosibiřské tundry a lesnaté tundry. Takřka všechny přezimují v řadě zátok v jižní části Kaspického moře, menší skupiny i v Íránu a v močálech podél Eufratu. Dříve musely přezimovat ve velkém množství i v Egyptě, protože z doby faraónů se nám zachovaly nezaměnitelné obrázky těchto ptáků. Bernešky rudokrké, které ztratily spojení s ostatními, se též připojují k hejnům hus, táhnoucím na západ a mohou tak dosáhnout střední Evropy. Bernešky odtahují ze zimovišť už v únoru, přilétají však na hnízdiště v tundře teprve v červnu. Husám pak zbývají asi 3 měsíce na to, aby odchovaly mláďata a přepelichaly. Koncem srpna vyrážejí na cestu a v listopadu se objevují jejich hejna zase na zimovištích.

Rozmnožování

Berneška rudokrká hnízdí v tundře a lesnaté tundře na suchých místech v blízkosti vod, často zcela nezakrytě. Hnízda jsou často blízko hnízda sokola stěhovavého nebo káně rousné, kteří oba jsou schopni zahnat polární lišku, největšího nepřítele bernešek rudokrkých. Hnízdo ptáci vystýlají trávou a prachovým peřím.

Potrava

Zčásti živočišná a zčásti rostlinná: kobylky, drobní korýši, výhonky a obilí.

Berneška rudokrkáNázvy ve světě

Anglicky: Red-breasted Goose, Německy: Rothalsgans, Dánsky: Rødhalset Gås, Španělsky: Barnacla Cuellirroja, Finsky: Punakaulahanhi, Francouzsky: Bernache à cou roux, Islandsky: Fagurgæs, Italsky: Oca collorosso, Japonsky: Aogan, Japonsky 2: アオガン, Holandsky: Roodhalsgans, Norsky: Rødhalsgås, Polsky: Bernikla rdzawoszyja, Portugalsky: Ganso-de-pescoço-ruivo, Rusky: Краснозобая казарка, Slovensky: Bernikľa červenokrká, Švédsky: Rödhalsad gås, Čínsky: 红胸黑雁

Foto: http://www.flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.