Bělokur rousný

Lagopus lagopus

Výskyt: Sever Evropy, Asie a Severní Ameriky
Délka: 40 cm
Hmotnost: 500-700 g
Počet vajec: 6-11 ks
Inkubační doba: 22 dnů
Potrava: Pupeny, výhonky rostlin
velikost písma:  A A A
24.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4111 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Bělokur rousný je o něco větší než bělokur horský (40 centimetrů délky proti 36 centimetrů) a je spíše kaštanově hnědý, zatímco bělokur horský je spíš šedohnědý. Oba mají bílá křídla a slepička obou druhů je v létě nenápadně žlutohnědá a v zimě až na strany ocasu čistě bílá. Skotští bělokurové jsou hnědí i v zimě a nemají bílá křídla.

Prostředí

Pradávné močálovité a křovinaté vřesovištní krajiny ve Skandinávii a Skotsku. Asi před 100 léty byla skotská rasa vysazena v západoněmeckém pohoří Eifelu a zpočátku se zde rozmnožovala - v roce 1930 dosáhl zdejší stav už 1000 ptáků. Pak nastal nezadržitelný pokles a populace vymizela, aniž bychom věděli proč. Na území Česka žil v ledových dobách, existují však i zprávy o jeho přežívání do historicky nedávné doby, např. ještě v 18. století měl obývat vyšší patra Krkonoš a v roce 1789 byl prý zastižen u Prahy. Tyto zprávy nejsou ale zcela prokázané.

Rozmnožování

Na jaře se hejna rozpadají v páry, hnízdí však jen slepička a dovolí přitom člověku, aby se přiblížil na několik metrů. Kuřátka pípají už několik dní před vyklubáním ve vejcích, utichnou však na varovný hlas rodičů. Když se vyklubou z vajec, vodí je oba rodiče.

Potrava

Bělokur rousný požírá především pupeny a čerstvé výhonky nízkých vřesovištních rostlin do výše 30 cm. kam až ptáci dosáhnou.

Bělokur rousnýNázvy ve světě

Anglicky: Willow Ptarmigan, Německy: Moorschneehuhn, Dánsky: Dalrype, Španělsky: Lagópodo, Finsky: Riekko, Francouzsky: Lagopède des saules, Islandsky: Dalrjúpa, Italsky: Pernice bianca nordica, Japonsky: Karafutoraichou, Japonsky 2: カラフトライチョウ, Holandsky: Moerassneeuwhoen, Norsky: Lirype, Polsky: Pardwa mszarna, Portugalsky: Lagópode-cinzento, Rusky: Белая куропатка, Slovensky: Snehuľa kapcavá, Švédsky: Dalripa, Čínsky: 柳雷鸟

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.