Arasari zlatolící

Selenidera culik

Výskyt: Severo-východní Amazonie
Velikost: 33-35 cm
Hmotnost: 126-165 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 16 dnů
Potrava: Plody, příležitostně beobratlí a drobní obratlovci
velikost písma:  A A A
26.11.2013     Autor: Adam Bura     8167 zobrazení     0 komentářů

Arasari zlatolící se vyskytuje v severovýchodní amazonii. Konkrétně v Guyaně a severní Brazílii od Amazonky po oblast Obidas. Zde obývá vlhké tropické lesy a pralesy převážně v údolích přítoků Amazonky. Potravu ale často hledá také na pampách a jiných stepích s rozptýlenou zelení. Vystupuje do nadmořské výšky 250 až 900 m n.m. (ve Venezuele a Surinamu).

V přírodě se arasari zlatolící živí plody paprik, stromů Imbauba,fíků a palem. Menším složkou potravu jsou pak živočichové.

Dorůstá délky 33-35 cm a váží 126-165 gramů. Je u něj vyvinut poměrně silný pohlavní dimorfismus. Samec se od samice liší tím, že má černý vrch hlavy, hrdlo, prsa a část břicha, zlatý límec okolo horní čelisti, modře zbarvenou holou kůži okolo očí a na lících, žluté nebo zlaté opeření na uších. Samice se liší tím, že zátylek a horní část zad má kaštanově hnědou. Má matnější žlutý límec, šedavé až zelenošedé spodní části těla (hrdlo, prsa a horní část břicha), břicho má žlutozelené. Dále má bledší modré zbarvení kůže okolo očí a kratší zobák.

Hnízdění probíhá v březnu až květnu, nebo dubnu až červenci v Brazílii. Tok sestává z krmení samice samcem, probírání peří, pokyvování hlavou a zvukových projevů. Hnízdní dutina se může nacházet i 9 m vysoko. Dle literatury se u tohoto druhu také můžou vyskytovat "hnízdní pomáhači", nebo může hnízdit sociálně.

V České republice je v současné době arasari zlatolící chován i úspěšně odchováván. Ze zoologických zahrad jej má Zoo Zlín a Zoo Olomouc, která tento druh pravidelně odchovává. O olomouckém odchovu byl také sepsán hodnotný článek v říjnovém čísle Nové Exoty roku 2007.

Arasari zlatolícíNázvy ve světě

Anglicky: Guianan Toucanet, Německy: Pfefferfresser, Dánsky: Guyanatukanet, Španělsky: Tucanete Culik, Finsky: Surutukaani, Francouzsky: Toucanet koulik, Italsky: Tucanetto della Guiana, Japonsky: Nishokukochuuhashi, Japonsky 2: ニショクコチュウハシ, Holandsky: Guyanapepervreter, Norsky: Culiktukan, Polsky: Tukanik gujanski, Portugalsky: Saripoca-de-bico-vermelho-epreto, Rusky: Гвианская селенидера, Slovensky: Tukaník koulik, Švédsky: Guianatukanett, Čínsky: 圭亚那小巨嘴鸟

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.