Datel indomalajský

Dryocopus javensis

Výskyt: Indie, Čína, Malajsie, Filipíny a Korea
Velikost: 40-48 cm
Hmotnost: 197-350 g
Počet vajec: 2-4 ks
Potrava: Hmyzožravý
velikost písma:  A A A
26.11.2013     Autor: Adam Bura     9390 zobrazení     0 komentářů

Datel indomalajský je největším druhem datla jihovýhodní Asie. Samec je zbarven výrazně černo-bíle. Chocholka, temeno a "knírkovitý" pásek pod okem jsou červené. Samice je zbarvena stejně, ale červená na hlavě je pouze od chocholky do poloviny temene, a taktéž pásky pod oky chybí. Juvenilní pták je matnější s bledším hrdlem. Mladý samec má červené skvrny v chocholce a na temeni, a také náznaky "vousů".

Datel indomalajský vytváří 14 poddruhů. Jeden z nich je už bohužel vyhuben. Jako příklad uvádím Dryocopus javensis forresti (severní Myanmar, severozápadní Tonkin), Dryocopus javensis javensis (severní Thajsko), Dryocopus javensis richardsi (datel indomalajský tristramův - nejvzácnější poddruh žijicí v Koreji) nebo Dryocopus javensis feddeni.

Hlasovými projevy je "živé" kek-ek-ek-ek-ek a kiau-kiau-kiau, a pomalu zrychlující bubnování. Dále "explozivní" keer nebo kyah.

Obývá stálezelený les, mlžný horský les, místy také les jehličnatý, mangrovy, ale i urbanistickou krajinu. Běžně je k zastižení v místech s rostoucími kaštanovníky, duby, topoly a jilmy. Preferuje mrtvé stromy v jejichž dutinách si staví hnízda, a jejichž kůra je výborným zdrojem hmyzu. Doba hnízdění je od dubna do května, kdy samice snáší 3 až 4 vejce. Vyskytuje se až do 915 m.n.m. (v severním Annamu dokonce do 1450 m.n.m.). Nejvýše pak 1525 m.n.m. v západním Tonkinu.

Datel indomalajskýNázvy ve světě

Anglicky: White-bellied Woodpecker

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.