Ara žlutokrký

Ara auricollis

Výskyt: Brazílie, Bolívie, Paraquay, Argentina
Velikost: 38 cm
Hmotnost: 270-320 g
Kroužek: 7,5 mm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 27-28 dnů
Potrava: Směs semen se spoustou ovoce a zeleniny
Cena: 25 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
13.09.2013     Autor: Roman Strouhal     43108 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec je celkově zelený, čelo, temeno a spodní tváře má hnědavě černé, zadní temeno se slabým modrým odstínem, na zadním krku a stranách hrdla žlutý pruh. Letky ruční a krovky ruční modré, vnější krajní loketní letky a velké křídelní krovky zelené s modrým nádechem. Ocasní péra má ara žlutokrký hnědavě červená, na konci modrá, spodní strana ocasu a letek olivově žlutá. Nahé líce krémově bílé, zobák šedočerný, na špici rohový, duhovka oranžová, běhák bledě žlutý.

Samice je zbarvena stejně jako samec.

Mláďata mají menší pruh na krku méně výrazný, na prsou a na břichu ojedinělá žlutá pera, zobák na špici s rohovým zbarvením.

Rozšíření

Jato Grosso, Brazílie a provincie Beni, Santa Cruz a Tarijá, Bolívie, Paraguay, provincie Jujuy a severní Salta v severozápadní Argentině.

Život v přírodě

Ara žlutokrký je značně rozšířen v Bolívii v okolí St.Cruz de la Sierre. Později to také potvrdil import z této oblasti. V Mato Grosso byl ara žlutokrký pozorován především v mangrových porostech. Ptáci zde žili většinou v párech nebo rodinných skupinách. Velmi často byli spatřováni ve společnosti jiných, větších druhů vlastního rodu. Ptáci přilétají v období sucha k řece Itenez v Bolívii ve větším množství z rána a k večeru pravidelně k napajedlům. Koncem tohoto období migrovali na jih. V severní Argentině bylo nalezeno hnízdo těchto papoušků jen 20 cm nad zemí. Jejich hlas je vyšší a ne tak hlučný jako u jiných příbuzných druhů.

Ara žlutokrkýNázvy ve světě

Latinsky: Primolius auricollis, Anglicky: Golden-collared Macaw, Německy: Halsbandara, Dánsky: Gulnakket Dværgara, Španělsky: Guacamayo Acollarado, Finsky: sepelara, Francouzsky: Ara à collier jaune, Italsky: Ara dal collare, Japonsky: kierihimekongouinko, Japonsky 2: キエリヒメコンゴウインコ, Holandsky: Geelnekara, Norsky: Gulnakkeara, Polsky: ara zóltoszyja, Portugalsky: Maracanã-de-colar, portugalštině brazilské: Maracanã-de-colar, Rusky: Желтошейный ара, Slovensky: ara goliernatá, Švédsky: Gulnackad dvärgara, Čínsky: 金领金刚鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.