Sojka azurová

Cyanocorax caeruleus

Výskyt: Východní pobřeží Jižní Ameriky
Velikost: 40 cm
Hmotnost: 270 g
Počet vajec: 2-4 ks
Potrava: Semena araukárií, plody a bezobratlí
velikost písma:  A A A
27.11.2013     Autor: Adam Bura     7251 zobrazení     1 komentář

Tato sojka se vyskytuje na antlantickém pobřeží Jižní Ameriky, konkrétně v jihovýchodní Brazílii, v nejzasším cípu východní Paraguyae a v nejzasším cípu severovýchodní Argentiny. Je státním ptákem brazilského státu Paraná. Zde obývá husté lesy, nejčastěji s primární dřevinou blahočetem (Araucaria angustifolia).

Délka těla činí asi 40 cm, a váha přibližně 270 gramů. Sojka azurová je tak největším krkavcovitým ptákem Jižní Ameriky. Samci se od samic prakticky neliší, jediným uznávaným rozdílem je častá menší velikost samic.

V domovině hnízdí od října do ledna. Jedná se o skupinově hnízdícího ptáka, který si staví hnízda na blahočetech (aurakáriích) ve výšce 10-20 m. Obvykle snáší samička 2-4 vejce.

V přírodě se sojka azurová silně živí semeny blahočetu (Araucaria angustifolia), ale velkou část tvoří také bezobratlí a plody. Stejně jako ostatní krkavcovití je vysoce inteligentní. Jejich komunikace je složitá a skládá se minimálně ze 14 zcela rozdílných komunikací. Tvoří skupiny o počtu 4-15 jedinců, které jsou velmi dobře organizovány a zůstávají neměnné po dobu 2-3 generací.

U nás je tato sojka chována velice vzácně, nicméně byla letos (2012) u nás zcela poprvé odchována.

Sojka azurováNázvy ve světě

Anglicky: Azure Jay, Německy: Azurblaurabe, Dánsky: Azurblåskade, Španělsky: Chara Cerúlea, Finsky: Huppunärhi, Francouzsky: Geai azuré, Italsky: Ghiandaia cerulea, Japonsky: Aosanjaku, Japonsky 2: アオサンジャク, Holandsky: Azuurblauwe Gaai, Norsky: Asurskrike, Polsky: Modrowronka lazurowa, Portugalsky: Gralha-azul, Rusky: Лазурная разноцветная сойка, Slovensky: Kapuciarka lazúrová, Švédsky: Azurskrika, Čínsky: 青蓝鸦

Foto: flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.03.2023, 18:57
šojšišta