Arara zelený

Rhynchopsitta pachyrhyncha

Výskyt: Mexiko
Velikost: 38 cm
Hmotnost: 300 g
Kroužek: 9 mm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
13.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     25174 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Jak už napovídá druhový název, převládá ve zbarvení arary zeleného tohoto druhu zelená barva. Hlava je zelená s červeným zbarvením na čele, oči oranžové, zobák černý. Krk, prsa, břicho, křídla a ocas jsou zelené. Ramena a peří nad končetinami jsou zbarveny červeně, samotné končetiny mají pak barvu šedou a černou.

Výskyt

Arara zelený obývá ve volné přírodě výhradně Mexiko, objevuje se v hornatých oblastech po celé západní straně země. V minulosti žil i ve Spojených státech, kde se jej pokusili znovu uměle vysadit v Arizoně, ale neúspěšně – ptáci nedokázali čelit tamním dravcům, zejména jestřábům. BirdLife International odhaduje, že v současné době divoká populace čítá od 2 000 do 2 800 jedinců. Potravu mu představují semena, plody, pupeny,..

Chov

Pro hnízdění se doporučují budky s rozměry dna 30 x 30 a výšce 61 centimetrů. Samice snáší většinou 2-4 vejce, na kterých sedí sama 26-28 dnů. Mláďata po vylíhnutí krmí oba rodiče ještě dalších 8-9 týdnů.

Ara (Ara) je rod papoušků čítající osm žijících a minimálně jeden vyhynulý druh. Název tohoto rodu vytvořil francouzský přírodovědec Bernard Germain de Lacépede v roce 1799.

Arové jsou velcí papoušci s dlouhými ocasy, dlouhými úzkými křídly a jasně zbarveným opeřením obývající zejména tropické deštné lesy na území Střední a Jižní Ameriky. Společným znakem všech zástupců tohoto rodu je také neopeřené místo kůže kolem očí. Většina arů je velmi populárních jako domácí mazlíčci a populace řady z nich je právě díky nelegálnímu odchytu ptáků z volné přírodě značně ohrožována.

Arara zelenýNázvy ve světě

Latinsky: Rhynchopsitta pachyrhyncha, Anglicky: Thick-billed Parrot, Dánsky: Araparakit, Finsky: mäntyaratti, Francouzsky: Conure à gros bec, Holandsky: Araparkiet, Italsky: Pappagallo beccoforte, Japonsky: hashibutoinko, Japonsky 2: ハシブトインコ, Norsky: Tykknebbparakitt, Německy: Kiefernsittich, Polsky: meksykana czerwonoczelna, Rusky: Толстоклювый ара, Slovensky: arara červenočelá, Čínsky: 厚嘴鹦哥, Španělsky: Cotorra Serrana Occidental, Švédsky: Tjocknäbbad parakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.