Vousák (Perlák) Darnaudův

Trachyphonus darnaudii

Výskyt: Východní Afrika
Velikost: 16 cm
Hmotnost: 51 g
Počet vajec: 2-4 ks
Potrava: Plody, bezobratlí a příležitostně malí obratlovci
velikost písma:  A A A
28.11.2013     Autor: Adam Bura     5220 zobrazení     0 komentářů

Vousák Darnaudův je druhý "nejčastěji" chovaný druh vousáka rodu Trachyphonus v naší vlasti. Několikrát byl u nás již i odchován. V současné době jej můžeme vidět například v pražské zoo, či ve Dvoře Královém nad Labem.

V přírodě obývá tento druh východní Afriku, konkrétně navštěvuje perlák Darnaudův savany a jiné suché stepi s řídkým porostem. Hnízdí v zemi - v písčitých stráních, kde si hrabe vertikální hnízdní dutiny. Chodba tunelu je obvykle dlouhá od 60 až do 90 centimetrů. Do hnízdní komůrky pak samička snáší 2 až 4 bílá vejce. V době hnízdění se sdružuje perlák Darnaudův do skupin o třech až pěti ptácích, přičemž starší mláďata mohou také "fungovat" jako hnízdní pomáhači. Rodičovský pár se při toku i hnízdění ozývá zvláštním, jakoby mechanickým, voláním.

Živí se podobně jako ostatní vousáci tohoto rodu, a to plody, semeny, ptáčaty, hmyzem - stonožky, brouky, rovnokřídlé, termity a mravence. I v přírodě díky zvědavosti zkouší nové potravní zdroje, a pojídá tak i pečivo, obiloviny a také mleté hovězí maso.

Vousák Darnaudův vytváří ve volné přírodě čtyři poddruhy. Jsou jimi Trachyphonus darnaudii darnaudii, Trachyphonus darnaudii böehmi, Trachyphonus darnaudii emini a Trachyphonus darnaudii usambiro.

Vousák (Perlák) DarnaudůvNázvy ve světě

Anglicky: D'Arnaud's Barbet, Německy: Ohrfleck-Bartvogel, Dánsky: Perleskægfugl, Španělsky: Barbudo de D'Arnaud, Finsky: Maaseppä, Francouzsky: Barbican d'Arnaud, Italsky: Barbuto testanera di D'Arnaud, Japonsky: Gomafuonagagoshikidori, Japonsky 2: ゴマフオナガゴシキドリ, Holandsky: D'Arnaud-baardvogel, Norsky: Småperleskjeggfugl, Polsky: Brodal czarnogardly, Rusky: Пятнистоухий трахифонус, Slovensky: Perlavec d‘Arnaudov, Švédsky: Arnaudbarbett, Čínsky: 东非拟鴷

Foto: http://www.flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.