Aratinga červenolící

Aratinga erythrogenys

Výskyt: Ekvádor, Peru
Velikost: 33cm
Hmotnost: 160-180g
Kroužek: 6mm
Počet vajec: 3-4ks
Inkubační doba: 23-25 dnů
Potrava: Semena, ovoce, zelenina, zelené krmení
Cena: 15 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
14.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný, Roman Strouhal     24111 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec je celkově zelený, na spodině bledší a spíše žlutější, temeno, uzdička a přední líce jsou červené. Ohbí křídla, okraj křídla, spodní krovky křídelní a holenní peří má červené, ostatní spodní krovky křídelní olivově žluté. Spodní strana ocasu a letek je špinavě žlutá, nahé okruží oka krémově bílé, zobák rohový, duhovka žlutá, běhák šedý.

Samice je stejně zbarvena jako samec.

Mláďata mají celou hlavu zelenou bez červených skvrn, holenní peří zelené, okraj křídla zelenavě žlutý s několika červenými péry, ohbí křídla a spodní krovky křídelní červené. Zbarvení není však tak rozsáhlé a intenzivní jako u dospělých ptáků.

Rozšíření

Aratinga červenolící obývá západní Ekvádor a severozápadní Peru, jižně po Lamabayeque.

Život v přírodě

Aratinga červenolící byl v dřívější době vědecky pojmenován Conurus rubrolarvatus.
Jeho biotopem jsou suché tropické zóny a proto se v lesích nenachází. Ve své vlasti byl pozorován v nadmořské výšce až 2500 m. Hnízdí nejen v dutinách stromů ale i v příkrých svazích mořského pobřeží. Jsou to velmi pěkní a statní ptáci. Výborně létají a jejich hlas je značně pronikavý.

Krmení

Většina chovatelů jim předkládá směs semen pro papoušky nebo jednotlivě - slunečnici, lesknici, semenec, rýži, kukuřici, ptačinec žabinec, smetánku lékařskou, mladé výhonky ovocných stromů, jablko a mrkev. Pokud neberou vaječné míchanice, podáváme jim piškoty (i s medem), suchary nebo jiné bílé pečivo, které máčíme v čaji. Rády mají jeřabiny, nedozrálé klasy obilí a slunečnici a kukuřici v nedozrálém stavu.

Aratinga červenolícíNázvy ve světě

Latinsky: Aratinga erythrogenys, Anglicky: Red-masked Parakeet, Německy: Guayaquilsittich, Dánsky: Rødhovedet Aratinga, Španělsky: Aratinga de Guayaquil, Finsky: Punapääaratti, Francouzsky: Conure à tête rouge, Italsky: Conuro testarossa, Japonsky: Onagaakaboushiinko, japonsky: オナガアカボウシインコ, Holandsky: Ecuadoraratinga, Norsky: Rødmaskeparakitt, Polsky: Konura krasnolica, Rusky: Красноголовая аратинга, Slovensky: Klinochvost červenolíci, Švédsky: Rödmaskparakit, Čínsky: 红头鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.