Vousák modrolící

Megalaima asiatica

Výskyt: Indočína
Velikost: 23 cm
Hmotnost: 78-103 g
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 14 dnů
Potrava: Plody, bezobratlí a příležitostně malí obratlovci
velikost písma:  A A A
28.11.2013     Autor: Adam Bura     5013 zobrazení     0 komentářů

Jedná se o druh vousáka z rodu Megalaima. O těchto vousácích je obecně velice málo informací a v chovech jsou naprostými raritami.

Vousák modrolící (Megalaima asiatica) je 23 centimetrů dlouhý vousák pocházející z jihovýchodní Asie, konkrétně z oblasti zahrnující Indočínu až ostrov Borneo.

Vyskytuje se v stálezelených, deštných lesích, a také v sekundárních porostech. Obývá nadmořskou výšku 400 – 2400 metrů (hlavně však oblast mezi 600 až 1830 metrů).

V současné době je vousák modrolící chován v Zoo Plzeň (konkrétně poddruh Megalaima asiatica davisoni), což je opravdová rarita.

Vousákovití (Capitonidae) čeleď ptáků z řádu šplhavců. Mají velkou hlavu a krátký ocas. Nad silným klenutým zobákem jsou vousy tvořené štětičkovitými péry. Často jsou pestře zbarveni. Známo 81 druhů. Obývají pralesy trop. Afriky, Asie a Ameriky. Hnízdí v dutinách a norách. Většinou se živí plody a semeny, někteří hmyzem.

Vousák modrolícíNázvy ve světě

Anglicky: Blue-throated Barbet, Německy: Blauwangen-Bartvogel, Dánsky: Blåstrubet Skægfugl, Španělsky: Barbudo Gorgiazul, Finsky: Turkoosiseppä, Francouzsky: Barbu à gorge bleue, Italsky: Barbuto gola azzurra, Japonsky: Aonodogoshikidori, Japonsky 2: アオノドゴシキドリ, Holandsky: Blauwkeelbaardvogel, Norsky: Blåstrupeskjeggfugl, Polsky: Pstroglów niebieskolicy, Rusky: Голубощёкий бородастик, Slovensky: Barbet pestrý, Švédsky: Blåstrupig barbett, Čínsky: 蓝喉拟鴷

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.