Somálská kočka

Somali Cat

Původ: Somálsko
Oficiální zkratka v ČR: SOM
Skupina plemen: IV. Siamské a orientální kočky
Hmotnost: 3,5-5,5 kg
velikost písma:  A A A
30.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5935 zobrazení     5 komentářů

Historie a původ

Vzhledem k tomu, že se u ještě velmi mladého plemene somálských koček jedná o dlouhosrsté kočky habešské, byly tyto kočky pojmenovány podle Somálska, které hraničí s Etiopií (ta byla dříve nazývána Habeš). Za svou existenci vděčí kočka somálská, stejně jako jiná plemena, genu dlouhosrstosti, který byl dlouhodobě považován za nežádoucí a byl ignorován. Teprve od začátku 70 let 20. století se začalo s chovem somálských koček, nejprve v USA a později také v Evropě.

Srst a barvy

Somálská kočka se od koček habešských odlišuje nejen středně dlouhou, extrémně jemnou a hustou srstí, ale také podstatně vyšším počtem proužků. Toto proužkování jednotlivých chlupů (nazývané ticking) dává zvláště účinně vyniknout zbarvení srsti. Tmavé špičky chlupů by měly probíhat jako stínování přes hřbet až k ocasu. Kladně hodnoceny jsou somálské kočky s „okružím“ a „kalhotkami“ – takto je nazývána delší srst na zadních končetinách.

Velikost a stavba těla

Somálská kočka je středně velká, svalnatá a velmi pružná. Hlava této kočky je široká, zaobleně klínovitá, z profilu mírně prohnutá, uši mají somálské kočky široce nasazené a na první pohled poměrně velké a do špičky vybíhající. Uši jsou rovněž porostlé chloupky směřujícími z ucha ven. Široce od sebe posazené a velké výrazné oči mandlového tvaru v záři jantarové, oříškově hnědé nebo zelené barvě. Rámují je světlé „brýle“ a nad každým okem probíhá krátká tmavá vertikální oční linka, která vede od horního víčka směrem k uchu. Končetiny somálské kočky jsou poměrně dlouhé a štíhlé, tlapky má oválné a mezi prsty vyrůstají chomáčky chlupů. Její dlouhý, bohatě osrstěný ocas, je na konci zašpičatělý.

Charakter a temperament

Somálská kočka je živé plemeno a dožaduje se po svém pánovi časté mazlení a hraní.

Somálská kočkaNázvy ve světě

Anglicky: Somali, Německy: Somali-Katze

Foto: http://www.catsofaustralia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.07.2020, 19:39
Zkoušela jsem. Zkoušela jsem dávat kočce několik druhů a příchutí konzerv, než jsem narazila na konzervy, které obsahují celé kousky ryb. Jsou tok konzervy Brit Fish Dreams
18.07.2020, 18:38
No a to by mě pak zajímalo, jak vybíráte kvalitní konzervu? podle čeho? studujete na ni složení? ty filetky to je co přesně?
17.07.2020, 00:14
Já se snažím co nejvíc kvalitně. To znamená, že kupuji jedině kvalitní konzervy, kvalitní granule pro kočku, a sem tam za odměnu také kvalitní filetky pro kočky, které jí velice chutnají.
15.07.2020, 22:38
Mám doma kočku už skoro dva roky. V poslední době mi ale začala strašně špatně žrát. Čím krmíte svoji kočku nejčastěji?
25.03.2020, 21:52
Somálská kočka nepochází ze Somálska i když se to zdá nelogické