Činčila vlnatá

Chinchilla lanigera

Výskyt: Chile, Bolívie
Délka: 25-35 cm
Hmotnost: 400-600 g
Březost: 111-113 dnů
Počet mláďat: 1-5 ks, 2x ročně
Krmivo: Granule, seno, jablko
velikost písma:  A A A
14.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13808 zobrazení     2 komentáře

Rozšíření

Ve volné přírodě obývá činčila vlnatá vysokohorské oblasti And v Chile a Bolívii.

Potrava

Nejlepší je podávat přímo granule pro činčily. Dbáme na to, aby nebyly plesnivé nebo balíček granulí nebyl plesnivý. Jiné granule než speciální pro činčily raději nenabízíme! Směsky nejsou vhodné pro každodenní krmení ale pouze jako občasný pamlsek. V jídelníčku činčily nesmí chybět kvalitní seno. Opět dbáme, aby na něm nebyla plíseň a jestliže chcete usušit seno z louky - POZOR aby nebylo chemicky ošetřené. Činčily dále rády různé semínka ale nesmí být příliš tučná. Dále můžeme podávat jablko (pouze v menším množství - způsobuje nadýmání). Činčily si rády pochutnají na něčem, co nemají každý den a když už jim tuhle radost dopřejete a máte svou činčilu rádi, tak to nepřehánějte.

Rozmnožování

Samice rodí dvakrát ročně 1-3 mláďata a je březí 108-114 dnů. Při odchovu udržujeme teplotu v rozmezí 20-22°C. Malé činčily jsou vyspělé, vidí, mají vyvinutý chrup a brzy běhají, po týdnu začínají přijímat pevnou stravu. Ve věku 8 týdnů dosahují hmotnosti 200-250 gramů a můžeme je odstavit. Pohlavně dospívají v 6-7 měsících.

Charakteristika

Pro chov činčil vyhovují suché, dobře větratelné místnosti (ale POZOR na průvan) s teplotou do 22°C, při teplotách nad 30°C mohou uhynout. Z těchto důvodů lze chov činčil doporučit i v panelových domech, kde lze dobře zajistit základní podmínky pro chov-stálou teplotu a nízkou vzdušnou vlhkost. V domácích podmínkách je chováme v párech nebo ve skupině s jedním samcem a dvěma samicemi. Minimální rozměry klece pro pár zvířat jsou 50x50x60 cm. Na dno dáme písek nebo hobliny. V zajetí se dožívají až 19 roků. Nezapomeňte také na koupací písek, kterým si činčily udržují kožíšek v dobré kondici. Postačí trochu větší květináč nebo jiná nádoba nejlépe keramická, kterou činčila nepřevrhne a nerozkouše. Písek je třeba speciální pro činčily a také je důležité měnit starý za nový.

Činčila vlnatáNázvy ve světě

Anglicky: Long-tailed Chinchilla, Německy: Langschwanz-Chinchilla, Maďarsky: Csincsilla, Rumunsky: Chinchilla, Slovensky: Činčila vlnatá

Foto: http://drapiezniki.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2018, 18:34
dej jim papriku
09.06.2015, 11:53
Dobrý den, mám dotaz ohledně odstavení činčilek. Je jim 8 týdnů, snaží se jíst sami, ale pořád mají jen 150-160g :-( Přitom jsou čilé, pěkné a tlusťoučké. Je nějaká rada, jak jim zvýšit váhu? Dostávají směs pro činčily, ovesné vločky, granulky a hlavně seno, ale pořád nenabírají :-( Děkuji za info.