Bodalka stájová

Stomoxys calcitrans

Výskyt: Evropa
Velikost: 6-7 mm
Potrava: Saje krev živočichů
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     15159 zobrazení     0 komentářů

Bodalka stájová je velmi hojná na venkově, kde se chová dobytek (převážně skot a koně). Vzhledově je podobná mouše domácí, je však o něco menší. Na rozdíl od mouchy domácí také saje krev teplokrevným živočichům.  Krev sají obě pohlaví, jak samec, tak samice. Je 6 až 7 milimetrů velká. Samičky kladou vajíčka do trusu dobytka a v něm se pak vyvíjejí bílé larvy. U tohoto druhu převládá převážně světle-žluté zbarvení s proužky na hrudi. Její silný bodavý sosák ční dopředu, tím propichuje bodalka kůži živočichů a saje krev.

Mnohdy však tato moucha zalétne i do bytů, kde obtěžuje člověka. Její bodnutí způsobuje nepříjemné svědění. Ve středověku přenášely tyto mouchy mor apod. Často se bodalka vyhřívá na stěnách a střechách. Bodalka stájová klade svoje vajíčka do různých rozkládajících se živočišných a rostlinných zbytků. Můžeme na ně narazit např. v hnojišti., nebo v balíku slámy, rozkládajícím se senu.

V případě napadení bytových prostor, ale i hospodářských objektů je nutné tyto ošetřit insekticidem na létající hmyz s kontaktním působením. Abychom se ubránili bodalce, musíme odstraňovat rostlinné zbytky, kam by mohly mouchy klást vajíčka. Zabránit jim vstupu k ustájeným zvířatům a do lidských obydlí (moskytiéry).

Bodalka stájováNázvy ve světě

Chorvatsky: Muha pecavka, Německy: Wadenstecher, Slovensky: Bodavka stajňová

Foto: http://bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.