Bodalka stájová je velmi hojná na venkově, kde se chová dobytek (převážně skot a koně). Vzhledově je podobná mouše domácí, je však o něco menší. Na rozdíl od mouchy domácí také saje krev teplokrevným živočichům. Krev sají obě pohlaví, jak samec, tak samice. Je 6 až 7 milimetrů velká. Samičky kladou vajíčka do trusu dobytka a v něm se pak vyvíjejí bílé larvy. U tohoto druhu převládá převážně světle-žluté zbarvení s proužky na hrudi. Její silný bodavý sosák ční dopředu, tím propichuje bodalka kůži živočichů a saje krev.
Mnohdy však tato moucha zalétne i do bytů, kde obtěžuje člověka. Její bodnutí způsobuje nepříjemné svědění. Ve středověku přenášely tyto mouchy mor apod. Často se bodalka vyhřívá na stěnách a střechách. Bodalka stájová klade svoje vajíčka do různých rozkládajících se živočišných a rostlinných zbytků. Můžeme na ně narazit např. v hnojišti., nebo v balíku slámy, rozkládajícím se senu.
V případě napadení bytových prostor, ale i hospodářských objektů je nutné tyto ošetřit insekticidem na létající hmyz s kontaktním působením. Abychom se ubránili bodalce, musíme odstraňovat rostlinné zbytky, kam by mohly mouchy klást vajíčka. Zabránit jim vstupu k ustájeným zvířatům a do lidských obydlí (moskytiéry).
Komentáře ke zvířeti