Puklice švestková

Parthenolecanium corni

Výskyt: Evropa
Velikost: 4-6 mm
Hostitel: Ovocné dřeviny
velikost písma:  A A A
27.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4702 zobrazení     0 komentářů

Co se hostitelských dřevin týče, je puklice švestková, široký polyfág; hostitelé pro ni jsou jak ovocné dřeviny, tak i dub (Quercus spp.), hlohyně (Pyracantha spp.), trubač (Campsis spp.), zimolez (Lonicera spp.), skalník (Cotoneaster spp.), růže (Rosa spp.), šácholan (Magnolia spp.) a mnohé další dřeviny.

Samičky tohoto druhu žijí na kůře větví pod ochranou zhruba 4 až 6 milimetrů velkých, oválných, silně vyklenutých, tmavě hnědých štítků. Samečci puklice švestkové jsou okřídlení. Larvy jsou oválné, ploché, hnědé, kolem dvou až tří milimetrů velké.

V průběhu května a června kladou samičky pod ochranu svých štítků několik set až 1000 vajíček. Vylíhlé larvy opouštějí štítky a přelézají na listy, kde, na zpravidla spodní straně, sají. Koncem léta přelézají larvy druhého stupně na větve či kmeny a přezimují. Po přezimování obsazují jednoleté větve, kde se přisají a dokončí svůj vývoj.

Puklice švestková je schopna silně poškodit napadené stromy. Larvy a samičky podněcují svým sáním tvorbu nekróz na listech. Následně dochází k předčasné ztrátě listů a prosychání větví; po dlouhodobém, víceletém napadení dochází v některých případech dokonce i k hynutí celých stromů.

Puklice švestkováNázvy ve světě

Anglicky: European Fruit Lecanium, Dánsky: Hornskjoldlus, Finsky: Kanukkakilpikkä, Chorvatsky: Šljivina štitasta uš, Německy: Zwetschgen-Napfschildlaus

Foto: http://www.entomart.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.