Rušník muzejní

Anthrenus museorum

Výskyt: Evropa
Délka těla: 2-3 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6576 zobrazení     0 komentářů

Rušník muzejní je oválný brouk, štít i krovky má pokryté černými a okrově žlutými šupinkami, které tvoří tři příčné pásky. Je v dospělosti velký dva až tři milimetry. Proměnu má dokonalou. Vajíčka má velká 0,7 milimetru. Larva je velká 4-5 milimetrů, je oválná, světle tmavohnědá, silně ochlupená. Prodělává 6-12 larválních stádií. Jeho vývoj trvá 3,5 - 12 měsíců.

Rušník muzejní se vyskytuje ve skladech, domácnostech a muzeích. Napadá produkty živočišného původu, stejně jako rušník krtičníkovitý.

Jako možná ochrana proti tomuto broukovi se doporučuje pravidelně provádět úklid, odstraňovat mrtvá těla drobného zvířectva (ptáci, myši) z vašeho okolí, utěsnit štěrbiny a praskliny, vysávat podlahy, napadené materiály skladovat 4 dny při -20 C°. Chemické hubení i monitoring lze provádět pomocí Instop pásů zavěšených ve skříních, pomocí postřiků, aerosolů či plynování. Brouci i larvy jsou celkem odolní, tak je třeba dávkování insekticidů zvýšit. Můžeme i lokálně aplikovat popraš účinným přípravkem pod koberec.

Rušník muzejní náleží do čeledi kožojedovití (Dermestidae) je čeleď brouků, která zahrnuje kolem 700 druhů rozšířených po celém světě. Obecné názvy některých druhů jsou "kožojed", "rušník" nebo "muzejní brouk".

Rušník muzejníNázvy ve světě

Anglicky: Museum Beetle, Dánsky: Museumsklanner, Německy: Museumskäfer, Slovensky: Antrénus muzejný

Foto: http://www.naturspaziergang.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.