Potápník rýhovaný

Acilius sulcatus

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Délka těla: 18 mm
Potrava: Vodní dravec
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5235 zobrazení     0 komentářů

Potápník rýhovaný je u nás velmi hojný druh brouka. Vyskytuje se ve všech stojatých vodách i ve vodních příkopech a v bazéncích na zahradách. V dospělosti dosahuje potápník délky kolem 18 milimetrů. V noci přelétává z místa na místo a někdy jej k svému překvapení najdete i ve vaničce s vodou. Potápník rýhovaný je dravý. Rovněž dravé larvy číhají ve spleti vodních rostlin na svoji kořist.

Potápníkovití (Dytiscidae) jsou čeledí brouků žijících ve vodě. Čeleď obsahuje asi 4000 druhů ve 160 rodech.

Potápníkovití jsou dokonale přizpůsobeni životu ve vodě. Jejich blízkými příbuznými jsou střevlíkovití. Potápníci jsou sice dobří letci, ale většinu života tráví pod vodou. Obývají jezera a rybníky a dýchají vzduch, který uchovávají pod krovkami. Díky vzduchové zásobě se ve vodě vznášejí, a chtějí-li zůstat ponoření, musejí intenzivně plavat. Dospělí potápníci jsou aktivní lovci živící se pulci i potěrem. Dorostlé larvy jsou dokonce delší než dospělí potápníci. Jsou stejně dravé jako oni a kořist chytají dlouhými zahnutými kusadly. Potápník vroubený patří k největším druhům - s dalšími čestnými zástupci se setkáme na celém světě. Rozšířen je zvláště v Evropě, Asii a Severní Americe. Délka jeho těla dosahuje až čtyř centimetrů.

Potápník rýhovanýNázvy ve světě

Dánsky: Stribet Skivevandkalv, Francouzsky: Acilie sillonnée, Německy: Gemeiner Furchenschwimmer, Slovensky: Potápnik rebierkatý

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.