Zlatěnka ohnivá

Chrysis ignita

Výskyt: Evropa
Velikost: 5 mm
Potrava: Nektar květů
velikost písma:  A A A
29.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8867 zobrazení     0 komentářů

Zlatěnka ohnivá je drobná, kolem 5 milimetrů dlouhá vosička. Zbarvení tohoto druhu vás hned na první pohled zaujme. Ve slunečním svitu září zlatěnka všemi kovově lesklými barvami. Na zeleno-modré hlavě zaujmou velké černé oči a lomená tykadla. Na hrudi se opět míchají modro-zeleno-žluté barvy. Žihadlo je zbarveno do červeno-růžova. Celé tělo je mírně ochlupeno.

Zdržuje se na výslunných místech, například na hlinitých stěnách, zdech, dřevěných plotech apod. Místy je zlatěnka ohnivá velmi hojná. Samička vyhledává hnízda samotářských vos, zvláště hrnčířek rodu Odynerus. Když majitelka odlétne, samička zlatěnky vnikne ihned dovnitř, na larvu položí své vajíčko a zase prchne. Někdy se stane, že ji hrnčířka přistihne, a tu se zlatěnka stočí do klubíčka. V této poloze ji chrání tvrdý krunýř. Silnější vosa obvykle zlatěnku vynese a vyhodí ven, aniž jí ublíží. Vylíhlá larva zlatěnky svými silnými kusadly vysává tělní šťávu „hostitele“. Pak se zakuklí a zjara se vylíhne nový dospělý jedinec, který se živí nektarem z květů.

Se zlatěnkou se často setkáte v létě také na loukách, kde poletuje z květu na květ. Zlatěnka ohnivá je řazena do čeledi zlatěnkovití (Chrysididae) a řádu blanokřídlí.

Zlatěnka ohniváNázvy ve světě

Francouzsky: Chryside commune, Německy: Gemeine Goldwespe, Rusky: Оса-блестянка огненная, Slovensky: Blyskavka ohnivá

Foto: http://www.entomart.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.