Žako liberijský

Psittacus timneh

Výskyt: Afrika - viz. text
Velikost: 30 cm
Hmotnost: 350 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Krmivo: Směs semen pro velké papoušky, ovoce, zelenina
Cena: 8-12 000 Kč
velikost písma:  A A A
25.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16114 zobrazení     1 komentář

Popis

Zbarvením je žako liberijský tmavě šedý, na hlavě, krku a hrudníku může být elegantně kropenatý. Břišní partie až k rejdovacím perům a stehna jsou velice světle šedé, skoro bílé. Rejdovací pera jsou tmavě šedá až černá. Záda a horní strana křídel je světle šedá, avšak tmavší než břišní partie. Letky jsou tmavě šedé, někdy skoro černé. Spodní strana křídel je světle šedá, až na výše zmiňované tmavě šedé letky. Při pohledu zespoda tato barevná kombinace vypadá jak letící holub. Nohy jsou světle šedé, zobák tmavě šedý, až černý. Okolí očí je lysé a sněhobílé. Duhovka oka je světle žlutá. Tento podruh je menší, může dorůstat do délky 30cm a hmotnosti až 350g. Rozpětí křídel se pohybuje od 40 do 50cm.

Život v přírodě

Žako liberijský se vyskytuje od východu Pobřeží Slonoviny, přes Guineu, Libérii, Sierru Leone, Mali, až po Guineu Bissau. Žakové jsou velmi společenští papoušci. Mnohdy jejich hejna mohou čítat stovky jedinců. Jsou lehce teritoriální, a proto se zpravidla vyskytuje jeden pár na jednom vzrostlém stromě, a pokud se na stromě vyskytují jiní papoušci žako, jsou to zpravidla odrostlejší potomci páru hnízdícího na daném stromě. Jsou monogamní. Sameček při námluvách nosí samičce laskominy a společně pak zpívají a tančí námluvní tanec, při kterém si vzájemně sklánějí křídla.

Chov

Papoušky žako se daří odchovat poměrně běžně, ale i tak jejich odchov určitě patří k velkým chovatelským úspěchům. Žako liberijský je méně často chovaný než jeho příbuzný žako velký. V popularitě si s ním ale příliš nezadá. Jde o jedny z nejučenlivějších ptáků, kteří se naučí v poměrně krátké době opakovat mnoho slov a nejrůznějších zvuků. Proto je také často odchováván ručně pro prodej jako domácí mazlíček. Snůška čítá 2 - 4 vejce, inkubace pak trvá dalších 28 dní, v hnízdech mladí zůstávají 100 - 120 dní, několik týdnů potom, jsou ještě dokrmováni rodiči.

Žako liberijskýNázvy ve světě

Latinsky: Psittacus timneh, Anglicky: Timneh Parrot, Francouzsky: Perroquet timneh, Slovensky: papagáj timneh

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.11.2017, 19:33
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA