Vorvaňovec anarnak

Hyperoodon ampullatus

Výskyt: Severní Atlantik
Délka těla: 7-9,5 m
Hmotnost: Do 3 t
Potrava: Sépie
velikost písma:  A A A
30.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2727 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Délka těla 7-9,5 m, hmotnost do 3 tun. Charakteristické je vyklenuté čelo, zvláště u samců, od něhož je zobák ostře odsazen (německy se mu říká někdy „kachní velryba"). Nosní otvor leží na vrcholu vyklenuté hlavy, poněkud šikmo za očima. Na konci dolní čelisti jsou dva malé kulaté zuby, které jsou dobře patrná u starších samců. Mladí samci mají často dva páry těchto zubů. Prsní ploutve představují asi patnáctinu celkové délky těla. Vypadají tedy malé a skutečně při pohybu nehrají významnější úlohu. Tmavošedá až černá kůže mladých zvířat stářím zesvětlí a staré samice jsou někdy úplně mramorované. Mladší zvířata jsou na břiše světlejší, což pěkně kontrastuje s tmavší barvou hřbetu.

Výskyt

Vorvaňovec anarnak se vyskytuje v severním Atlantiku a v létě se objevuje zejména u Islandu a ostrova Jan Mayen, zatímco v zimě putuje dále na jih. Dostává se jak do Baltského moře, tak až ke Kanárským ostrovům.

Způsob života

Anamakové táhnou v malých skupinách, ale někdy i ve stádech o 1000 kusech. Plavou klidně a zůstávají poměrně dlouho na hladině. Jako lovci sépií se potápějí až do hloubek kolem 500 m. Dýchání trvá asi minutu a zvuk vydechovaného vzduchu je do daleka slyšitelný. Po nadechnutí se anarnak ponoří a může zůstat pod vodou celou hodinu.

Staří samci se potulují samotářsky, zatímco samice zůstávají s mláďaty ve skupinách. Mláďata se rodí od března do května a při narození jsou už kolem 3 m dlouhá.

Potrava

Vorvaňovec anarnak se specializuje na požírání sépií, které loví ve velkých hloubkách, a tím se podobá vorvani.

Vorvaňovec anarnakNázvy ve světě

Anglicky: Northern Bottlenose Whale, Holandsky: Butskop

Foto: http://dinoanimals.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.