Uakari šarlatolící

Cacajao calvus

Výskyt: Západní Brazílie, jižní Kolumbie a Peru
Délka těla: 38-57 cm bez ocasu
Hmotnost: 2,3-3,5 kg
Březost: 182 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 20 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5417 zobrazení     0 komentářů

Uakari šarlatolící se vyznačuje cihlově červenou lysou tváří a u dospělých i lysým temenem. Jsou popisovány poddruhy podle zbarvení tváře bílého, zlatého nebo červeného odstínu. Uakari má po celém poměrně štíhlém těle hustou červenou srst. Když je vzrušen, mává krátkým huňatým ocasem. Žije ve skupinách až o stovce jedinců v částečně zaplavovaných oblastech brazilských pralesů, podél malých řek, jezírek a bažin.

V dospělosti dorůstá uakari šarlatolící délky těla 38-57 centimetrů, ocas se pohybuje od 14 do 18,5 centimetrů, hmotnost začíná na 2,3 kilogramech a maximálně dosahuje i 3,5 kilogramu.

Uakari šarlatolící obývá západní Brazílii, jižní Kolumbii a Peru; kde se objevuje v pralesích. Uakari je jediná jihoamerická opice s krátkým ocasem. Žije ve smíšených skupinách tvořených obvykle 5 až 30 jedinci, občas se však počet uakarů v jedné skupině může vyšplhat až na 100 jedinců. Často můžeme tyto skupiny vidět společně s jinými primáty, např. kotuly veverovitými (Saimiri sciureus). Uakari šarlatolící se rozmnožuje v rozmezí mezi říjnem a květnem, přičemž samice produkuje pronikavý pach, kterým láká samce. Po 182 denní březosti rodí jedno mládě, které odstavuje kolem pátého měsíce života. V přírodě se může dožít až 20 let.
 

Uakari šarlatolícíNázvy ve světě

Anglicky: Red Uakari, Německy: Roter Uakari, Slovensky: Uakari červenotváry

Foto: http://www.allposters.com.br

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.