Svišť lesní

Marmota monax

Výskyt: Kanada, Aljaška
Velikost: 39-53,5 cm
Hmotnost: 2,5-4,5 kg
Březost: 31-32 dnů
Počet mláďat: 3-5 ks
Potrava: Tráva, semena, ovoce, hmyz
velikost písma:  A A A
11.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4638 zobrazení     0 komentářů

Je to jedna z největších a nejsilnějších veverek. Svišť lesní má zavalité tělo, krátké nohy, huňatý ocas a hnědou, šedě nebo bíle kropenatou srst. Je to schopný plavec i dobře šplhá. Krmí se hlavně odpoledne, někdy ve skupinách, pase se na trávě, jeteli, sbírá semena a ovoce a nepohrdne drobnou kořistí, jako jsou plži nebo sarančata. Často projevuje agresivitu vůči svým soukmenovcům, zvlášť když hájí noru nebo v době páření, kdy samci bojují o převahu. Obranné reakce se projevují vyhrbováním hřbetu, poskakováním, šviháním ocasem a ceněním zubů. Na podzim si vyhrabává hlubší nory, kde přespává zimu.

Svišť lesní dosahuje délky těla 32-52 centimetrů, ocasu 7,5-11,5 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 2,5-4,5 kilogramu.

Ve volné přírodě obývá svišť lesní Kanadu, Aljašku, východ USA; kde se vyskytuje v lesích a na polích.

Druhý únor se v Severní Americe slaví jako sviští den, protože tato zvířata údajně věští změnu počasí a původně byla považována za jeho pány.

Ze všech svišťů je nejvíc samotářský, i když potravu si hledá v rozvolněné skupině a několik jedinců může sdílet jedno doupě. Nejvíce kontaktů s jedinci svého druhu má během období páření. Zvláště samci jsou vůči sobě agresivní a bojují spolu o právo se pářit. Období páření trvá od března do dubna, po měsíc trvající březosti samice rodí průměrně čtyři mláďata, která sexuální dospívají v jednom roce věku.

Český název početné čeledi (asi 270 druhů) Sciuridae je veverkovití.


 

Svišť lesníNázvy ve světě

Anglicky: Woodchuck, Německy: Waldmurmeltier

Foto: http://memorizingnature.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.