Tarbíkomyš merriamova

Dipodomys merriami

Výskyt: Severní Amerika
Délka: 8-14 cm bez ocasu
Hmotnost: 80-95 g
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3509 zobrazení     0 komentářů

Tarbíkomyš merriamova je maličký hlodavec, dříve nazývaný tarbíkomyš drobná, pozná se podle bílého pruhu po bocích až ke kořeni ocásku a výrazných bílých skvrn za očima a za ušima. Je to noční zvíře, pohybuje se velkou rychlostí po písčité pouštní půdě. Je dokonale přizpůsoben suchému prostředí, vylučuje tuhou moč a nepije. Tarbíkomyš merriamova má dlouhé zadní nohy, po nichž skáče jako klokan, a kormidluje dlouhým ocasem. Vyhrabává si nory a hledá potravu, zejména semena a kořínky v zimě a plody a semena opuncií a jiných kaktusů v létě. Často a pečlivě se stará o srst a dopřává si prašné lázně. Toto čilé a otužilé zvířátko se leckdy pohybuje i po sněhové pokrývce v zimě. Patří do čeledi pytloušovitých.

Tarbíkomyš merriamova dorůstá v dospělosti délky těla 8-14 centimetrů, ocas se pohybuje v rozmezí 14-16 centimetrů, hmotnost těla kolísá mezi 80-95 gramy.

Rozmnožuje se až 3× ročně prakticky po celý rok, nejvíce ale v březnu a dubnu. V jednom vrhu může mít až 4 mláďata, i když průměr je 2,6.

Vyskytuje se v Severní Americe na jihozápadě USA (především Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko a Texas) a v Mexiku (severní až střední část a Kalifornský poloostrov). Žije v suchých oblastech v písčitých, kamenitých nebo jílovitých pouštích.
 

Tarbíkomyš merriamovaNázvy ve světě

Anglicky: Merriam's Kangaroo Rat, Německy: Merriams Kängururatte

Foto: http://www.planet-mammiferes.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.