Tato čilá a obratná středně velká kuna, šplhá pomocí dlouhých drápu ve větvích a využívá ocasu k udržování rovnováhy. Na zemi se pohybuje charza žlutohrdlá dlouhými skoky. Má oranžově žlutou náprsenku a tmavohnědou srst, huňatý ocas je černý. Klínovitá hlava je větší než u jiných kun a velké jsou i kulaté uši. Loví na stromech i na zemi hlavně v noci. Na stromy se uchyluje i v nebezpečí, kdy se brání vylučováním odporného pachu, jejími nepřáteli jsou hlavně orli a jiné druhy šelem a lidé ji loví pro kožešinu.
Charza žlutohrdlá dosahuje délky těla 45-70 centimetrů, ocasu 37-45 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 2-3 kilogramy.
Domovinou tohoto druhu je jihovýchodní Asie od Přední Indie až po Sundy a Přímoří; vyskytuje se v mírných jehličnatých lesích.
Charza žlutohrdlá má oddělenou populaci v Přímoří, Poamuří, kde obývá zcela jiné biotopy než na jihu - horské jehličnaté a smíšené lesy - a loví tam kabary a jiné kopytníky, ale i soboly a kolonoky.
Teritorium spolu většinou sdílí rodinná skupina, mající 4 - 5 zvířat, která si společně hledají potravu a loví. Jako ostatní kunovité šelmy jsou i charzy velmi hravé, často si hrají a honí se v korunách stromů. Honičky jsou také předzvěstí námluv. Charzy se zpravidla rozmnožují dvakrát ročně, v březnu nebo dubnu a v červenci, ale na Sibiři a v severní Číně většinou pouze jednou, na jaře. Samice rodí v dutině stromu 2-3 mláďata, o které se dlouho stará. Dožívá se 10-12 let.
Komentáře ke zvířeti