Vydra severoamerická

Lontra canadensis

Výskyt: Kanada, USA
Velikost: 98-156 cm
Hmotnost: 5-13 kg
Březost: 10-12 měsíců
Počet mláďat: 1-5 ks
Potrava: Ryby, obojživelníci, korýši
velikost písma:  A A A
26.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3577 zobrazení     0 komentářů

Tato vskutku obojživelná vydra je dokonale přizpůsobena k potápění a plavání. Pod vodou vydra severoamerická dobře vidí, protáhlé a pružné tělo pohánějí oploutvené tlapky a zploštělý ocas kormidluje. Má hnědošedou, červenou nebo černou srst, svrchu sametovou, zespodu stříbřitě nebo šedohnědou a na krku světlejší.

Vydra severoamerická dosahuje délky těla 66 centimetrů až 1,1 metru, délka ocasu je 32-46 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 5-13 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Kanada a USA; kde obývá především řeky, potoky, jezera a pobřežní bažiny. Pravděpodobně je jedna z nejhojnějších vyder na světě.

Vydra severoamerická náleží do čeledi lasicovití. Mezi lasicovité patří malé až středně velké druhy šelem. Rozšíření jsou na celém světě kromě Austrálie a Madagaskaru. V naší republice se původně vyskytovalo devět druhů, norek evropský však byl vyhuben. Na některých lokalitách v Čechách a jižní Moravě lze nalézt zdivočelé populace norků amerických uniklé z farem kožešinových zvířat. Lasicovití se vyznačují protáhlým štíhlým tělem, mají kratší nohy, našlapují na celou plochu (ploskochodci) nebo na polovinu chodidla (poloploskochodci).
 

Vydra severoamerickáNázvy ve světě

Anglicky: Northern River Otter, Chorvatsky: Kanadska riječna vidra, Německy: Neuweltotter, Slovensky: Vydra severoamerická

Foto: http://www.natezeman.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.